Aktualności

Noworoczno-opłatkowe spotkanie z sybirakami, fot. Adam Kraina/Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Noworoczno-opłatkowe spotkanie z sybirakami, fot. Adam Kraina/Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Spotkanie z sybirakami

W czwartek (12 stycznia) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne Bydgoskiego Oddziału Związku Sybiraków, podczas którego samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Środowisko sybiraków tworzą osoby szczególnie dotknięte dramatycznymi wydarzeniami  z lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Ich udziałem były „wywózki”, masowe transporty na Syberię. Był to czas mordowania polskich elit opiniotwórczych, deportacji, depolonizacji Kresów Wschodnich i sowietyzacji ludności. W ewidencji bydgoskiego okręgu Związku Sybiraków w przeszłości zarejestrowanych było 1600 sybiraków. Dziś pozostało już tylko niewiele ponad 400 osób.

 

Każde spotkanie z sybirakami jest dla mnie wzruszającym przeżyciem. Ludzie, którzy pokazali swoją moralną siłę, przeżywając wraz ze swoimi rodzinami okrutne czasy na dalekim, barbarzyńskim wygnaniu, dzisiaj mogą być i są wzorem dla potomnych – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 stycznia 2017 r.

 

Noworoczno-opłatkowe spotkanie z sybirakami, fot. Adam Kraina/Urząd Wojewódzki w BydgoszczyNoworoczno-opłatkowe spotkanie z sybirakami, fot. Adam Kraina/Urząd Wojewódzki w BydgoszczyNoworoczno-opłatkowe spotkanie z sybirakami, fot. Adam Kraina/Urząd Wojewódzki w BydgoszczyNoworoczno-opłatkowe spotkanie z sybirakami, fot. Adam Kraina/Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy