Aktualności

Wisła w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, fot. Daniel Pach dla UMWKP
Wisła w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, fot. Daniel Pach dla UMWKP

Rok w parkach krajobrazowych

Zajęcia edukacyjne, rajdy, konkursy, odkrycie archeologiczne na miarę osady w Biskupinie na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, jedyny w regionie ośrodek rehabilitacji ptaków chronionych w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, międzynarodowy zespół badający wilki – w parkach krajobrazowych w Kujawsko-Pomorskiem w minionym roku wiele się działo.  Urząd Marszałkowski regularnie wspiera parki w aktywnej ochronie przyrody i rozbudowie bazy dydaktycznej, z której korzystają młodsi i starsi mieszkańcy regionu. Centrum Czynnej Ochrony przyrody w Tleniu i pierwsza w Polsce ścieżka ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym, remont dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie – to tylko niektóre inwestycje realizowane w 2022 roku w naszych parkach krajobrazowych.

Nasze parki krajobrazowe to wspaniała przyroda z rzadkimi gatunkami roślin  i zwierząt, atrakcyjne miejsca do uprawiania turystyki, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Te miejsca to prawdziwe bogactwo Kujaw i Pomorza. Ich urok sprawia, że wiele osób chętnie odwiedza nasze parki krajobrazowe o każdej porze roku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W światowym Dniu Ziemi (22 kwietnia) miało miejsce długo oczekiwane otwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Placówka jest zapleczem edukacyjnym parku – na parterze znalazły się sala edukacyjna, biblioteka i czytelnia oraz również recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Samo Centrum służy również lokalnej społeczności jako świetlica wiejska, regularnie odbywają się tu imprezy sołeckie, prowadzone są zajęcia rękodzielnicze (więcej). Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 680 m². Obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku. Do jego ogrzewania wykorzystuje się energię geotermalną – woda czerpana jest z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Centrum zyskało także nowoczesne wyposażenie: sprzęt pływający (motorówkę, kajaki), sprzęt optyczny (lornetki, mikroskopy) oraz zestawy modeli i pomocy dydaktycznych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego powstała w tym roku pierwsza w Polsce „ścieżka ciszy. Jedenastokilometrowa piesza trasa łączy rzekę Wdę i rezerwat Jeziora Piaseczno, przebiegając po obu stronach doliny rzeki Czyściewnicy. Jest to nowy produkt turystyczny zaczerpnięty z Finlandii Centralnej i zrealizowany przez samorząd województwa w ramach pilotażowego projektu „Obszary ciszy jako atrakcja turystyczna” (program Interreg Europa). Jego głównym założeniem było wyodrębnienie obszarów ciszy na terenie parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Urząd Marszałkowski regularnie wspiera rozbudowę i modernizację baz dydaktycznych parków krajobrazowych:

W czerwcu 2021 roku oficjalnie otwarto pałacyk przy Mysiej Wieży w Kruszwicy – siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W ramach inwestycji budynek przeszedł gruntowną modernizację i termomodernizację. Dobudowana została nowa część (parter i pierwsze piętro), w której znalazły się między innymi podzielona na sekcje ekspozycja przyrodniczo-historyczna oraz sale wykładowa i multimedialna. Częścią całej inwestycji było również zarybienie Gopła, poprzez wpuszczenie do największego naturalnego jeziora w naszym regionie narybku suma europejskiego. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 3,3 mln złotych. 1,3 mln złotych to środki własne budżetu województwa, 1,5 mln złotych wynosi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WK-P), natomiast wkład Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 480 tysięcy złotych.

W październiku 2020 roku otworzyliśmy w Więcborku ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na siedzibę ośrodka zaadaptowano budynek dawnej remizy – znalazła się w nim m.in. wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny sala edukacyjna dla 50 osób. Pracownicy parku krajobrazowego zyskali komfortowe warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą, z pełnym wykorzystaniem walorów otaczającej przyrody – m.in. sąsiedztwa Jeziora Więcborskiego. Prace prowadzono również w otoczeniu budynku, gdzie ułożono nową nawierzchnię oraz zamontowano ogrodzenie z bramą wjazdową. Wartość inwestycji to 1 milion 246 tysięcy złotych, z czego ponad 85 procent stanowią środki Unii Europejskiej w ramach naszego RPO.

Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, będącego częścią Zespołu Parków nad Dolną Wisłą, trwają prace przy odbudowie dworku, w którym urodził się Ludwik Rydygier. W remontowanym budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci jednego z ojców współczesnej chirurgii, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Część pomieszczeń będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej; każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych zgromadzone zostaną pamiątki po wybitnym lekarzu. Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu. Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego RPO.

W Kujawsko-Pomorskiem działa 10 parków krajobrazowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Ich pracownicy podsumowali najważniejsze wydarzenia minionego roku w swoich instytucjach:

Organem prowadzącym parków krajobrazowych w naszym regionie jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
parki krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego13 styczna 2023 r.

Wdecki Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach dla UMWKPPark Krajobrazowy Góry Łosiowe, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOśrodek Edukacji Przyrodniczej w Tleniu, fot. Andrzej Goinski UMWKPOśrodek Edukacji Ekologicznej Miętowy Gaj w Brodnickim Parku Krajobrazowym, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKrajeński Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach dla UMWKPGostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWisła w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, fot. Daniel Pach dla UMWKPBóbr w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobtrazowym, fot. Daniel Pach dla UMWKPZimorodek,. fot. Daniel Pach dla UMWKP