Rok dla Niepodległej
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbyło się w niedzielę (11 listopada) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W Kujawsko-Pomorskiem w sposób szczególny obchodzimy ten wyjątkowy jubileusz.
- Świętujemy z Niepodległą
- W Narodowe Święto Niepodległości spotkajmy się z kulturą
- Niepodległościowa gęsina na Marcina i nie tylko
– 100-lecie odzyskania niepodległości to jubileusz ważny dla wszystkich Polaków. Cieszę się, że nasze wspólne świętowanie jest tak różnorodne i radosne, że integruje ponad podziałami oraz że daje nam wiele okazji do refleksji nad tym, czym jest wolność i jak z niej mądrze korzystać – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Tablica pamiątkowa w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, która stanęła przed gmachem urzędu to 1,7-metrowy, wolnostojący obiekt z granitu, na którym umieszczona została treść deklaracji mieszkańców województwa na stulecie niepodległości. Popisy pod deklaracją złożyło 10 tysięcy osób – w przedsięwzięcie zaangażowały się między innymi samorządy lokalne, żołnierze, koła seniorów, i szkoły. Podpisy zbieraliśmy podczas najważniejszych regionalnych imprez, festynów i wydarzeń kulturalnych, między innymi obchodów Święta Województwa i dożynek (więcej).
Tablicę odsłonili kapitan Kazimiera Zańczuk – kombatantka, członkini toruńskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK oraz zuch Adam Idczak ze 127 Toruńskiej Gromady Zuchowej „Łowcy Smoków”, a poświęcił biskup toruński Wiesław Śmigiel. Wśród uczestników ceremonii byli między innymi samorządowcy, kombatanci, żołnierze, strażacy oraz harcerze. Oprawę zapewnili: grupa rekonstrukcyjna, której członkowie wcielili się w rolę marszałka Józef Piłsudskiego oraz generała Józefa Hallera, aktorzy Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego oraz zespół Macieja Olesińskiego, który zaprezentował piosenki 20-lecia międzywojennego. Usłyszeliśmy też fragment historycznego przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego, a w niebo poleciały biało-czerwone balony.
Przemówienie marszałka Piotra Całbeckiego (audio)
Przemówienie przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera (audio)
Mieszkańcy regionu wspólnie samorządem województwa w sposób szczególny obchodzą rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości:
- Pierwszym akcentem regionalnych obchodów było umieszczenie 4 grudnia 2017 roku na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu. Tego dnia siedzibę urzędu odwiedził sam marszałek Józef Piłsudski – w tę rolę wcielił się Zbigniew Huzakowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rex (więcej). W kwietniu, podczas sesji sejmiku województwa podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej – seniorów urodzonych w latach 1912-1918, którzy sięgają pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego (więcej).
- Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Do udziału w obchodach marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober zaprosili między innymi samorządowców, parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk naukowych, służb mundurowych, duchowieństwa, młodego pokolenia, organizacji pozarządowych oraz seniorów i kombatantów. W programie wydarzenia z wyjątkową oprawą w klimacie lat 20-tych znalazły się między innymi inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny (więcej).
- W ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia – medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej – osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. Członkowie zarządu województwa oraz radni spotykali się z seniorami w domach, część z nich odwiedziło również w Urząd Marszałkowski. Najstarszą z uhonorowanych osób jest urodzona w 1910 roku pani Emilia Brączyk z Torunia (więcej).
- W ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W przedsięwzięcie zaangażowały się między innymi samorządy lokalne, żołnierze, koła seniorów, i szkoły. Podpisy zbieraliśmy podczas najważniejszych regionalnych imprez, festynów i wydarzeń kulturalnych, między innymi obchodów Święta Województwa i dożynek. Wkrótce wyeksponujemy je w szczególny sposób – każdy stanie się częścią specjalnej, szklanej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (więcej).
- W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w Toruniu stanął pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej – symboliczne miejsce upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Uroczyste odsłonięcie obelisku odbyło się 6 października (więcej).
- Z okazji 100-rocznicy odzyskania niepodległości powstała specjalna edycja marszałkowskiego medalu marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którymi honorujemy zasłużone osobistości z regionu oraz naszych gości. Urząd Marszałkowski we współpracy z Pocztą Polską i Muzeum Etnograficznym w Toruniu przygotował także okolicznościowe kartki oraz znaczki pocztowe (więcej). Na zlecenie samorządu województwa powstał również pamiątkowy numizmat autorstwa Sebastiana Mikołajczaka.
- Wydarzeniom związanym z wielkim jubileuszem niepodległej Polski towarzyszą obchody Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego – ruchu, który kładzie szczególny nacisk na wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Jednym z najważniejszych wydarzeń był współorganizowany przez Urząd Marszałkowski złaz dla 2,5 tysiąca druhów z całego regionu, który odbył się 14 kwietnia w Toruniu (więcej).
- Wśród licznych imprez organizowanych w ramach obchodów 100-lecia odrodzonej Polski był cykl rodzinnych rajdów rowerowych „Kujawsko-Pomorskie – Ku Niepodległej” w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. Na ich trasie znalazły się regionalne miejsca pamięci narodowej oraz inne ważne punkty związane z przeszłością regionu (więcej).
- We wrześniu mieszkańcy województwa bawili się w Toruniu podczas plenerowego koncertu „Wolności!” z udziałem gwiazd. Wystąpili Tomasz Organek, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Anita Lipnicka, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska i Mariusz Lubomski (więcej). Kolejnym akcentem obchodów był koncert w CKK Jordanki w Toruniu, zorganizowany we wrześniu przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, podczas którego 100 śpiewaków i muzyków upamiętniło 100-lecie odzyskania niepodległości (więcej).
Czytaj też:
- Świętujemy z Niepodległą
- Niepodległościowa gęsina na Marcina i nie tylko
- W Narodowe Święto Niepodległości spotkajmy się z kulturą
- Wizyta przedszkolaków w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości
- Tobie, Polsko!
- Niepodległa oczami dzieci i młodzieży
- „Poradnik świętowania” (przygotowany z okazji Święta Niepodległości w 2014 roku)
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 listopada 2018 r.
ostatnia aktualizacja: 11 listopada 2018 r.