Aktualności

S-10

Razem w sprawie S-10

Marszałek Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i prezydent Torunia Michał Zaleski wystosowali do ministra infrastruktury i rozwoju list w którym wnioskują o wpisane budowy drogi ekspresowej S-10 (wraz z rozbudową węzła Czerniewice) na listę podstawową Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023. Nieuwzględnienie inwestycji w dokumencie stawia jej realizację pod znakiem zapytania.

 

Samorząd województwa wielokrotnie interweniował sprawie S-10, zarówno na szczeblu rządowym i ministerialnym, jak i bezpośrednio w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Efektem tej aktywności jest umieszczenie inwestycji w Kontakcie Terytorialnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wpis ten jednak jest warunkowy – wymaga potwierdzenia przez umieszczenie przedsięwzięcia w rządowym Programie Budowy Dróg na najbliższe dziewięć lat.

„Nasze wspólne wystąpienie wynika z głębokiego przekonania, że realizacja drogi S-10 w najbliższej perspektywie czasowej jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju województwa (…) oraz spójności i integracji Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego” – czytamy w przygotowanym z inicjatywy marszałkowskiej administracji piśmie.

Sygnatariusze pisma podkreślają, że choć budowa ekspresówki jest niezbędna na całym kujawsko-pomorskim odcinku, to szczególnie dla nas istoty jest odcinek łączący Bydgoszcz (węzeł Stryszek) z Toruniem (węzeł Czerniewice) – i to o jego wpisanie do PBDK proszą minister infrastruktury i rozwoju Marię Wasiak.

Treść pisma tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 stycznia 2015 r.