Aktualności

fot. Tymon Markowski

Mały Naukowiec – pokazy w przedszkolach

Trwają zajęcia w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski projektu „Prelekcje dla przedszkolaków – Mały Naukowiec”. W przedsięwzięciu, którego celem jest rozwijanie zainteresowania najmłodszych naukami ścisłymi, weźmie udział 50 przedszkoli z terenów wiejskich. Najbliższy pokaz w piątek (20 stycznia) w Pluskowęsach (powiat golubsko- dobrzyński).

 

– Ofertę atrakcyjnych i pobudzających wyobraźnię zajęć zachęcających do odkrywania tajemnic przyrody ponownie kierujemy do przedszkolaków. Organizowane w ramach pierwszej edycji proste ale ciekawe doświadczenia zachęcające do samodzielnego eksperymentowania i obserwacji otaczającego świata zostały bardzo dobrze przyjęte przez dzieci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Projekt „Prelekcje dla przedszkolaków – Mały Naukowiec – II edycja” polega na organizacji bezpłatnych pokazów, eksperymentów oraz warsztatów z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych oraz astronomii z czynnym udziałem dzieci. Prelekcje prowadzone przez doświadczonych animatorów nauk ścisłych odbędą się w 50 przedszkolach oraz punktach przedszkolnych na terenach wiejskich  naszego regionu.
 
Spotkania składające się z części pokazowej oraz warsztatowej przeznaczone są dla minimum 10-osobowych grup przedszkolaków w wieku 5-6 lat. Podczas zajęć maluchy zobaczą między innymi znikającą szklankę, jajko zasysane do butelki, piorun w kuli, dowiedzą się też jak zbudować odlotową rakietę  oraz jak możliwe jest zgaszenie płomienia dźwiękiem.  Dzieci będą także brały udział w warsztatach pod hasłem „Szkiełko i oko” oraz „Elektrostatyczne przyciąganie”.

Przedsięwzięcie realizuje Fundacja im. Aleksandra Jabłońskiego, która przeprowadziła rekrutację telefoniczną przedszkoli.

  • Lista przedszkoli uczestniczących w projekcie tutaj.
  • Harmonogram zajęć na styczeń tutaj.
  • Harmonogram zajęć na luty tutaj.

Zajęcia potrwają do końca maja 2015 r.

„Prelekcje dla przedszkolaków – Mały Naukowiec II” realizowane są w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II” w Wydziale  Projektów Edukacyjnych i Stypendiów Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

O pierwszej edycji projektu „Prelekcje dla przedszkolaków – Mały Naukowiec” tutaj

 

Zajęcia w przedszkolu w Łochowicach, fot. Tymon Markowski

 

Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego

 

26 stycznia 2015 r.