Aktualności

Kujawsko-Pomorskie w sportowej czołówce

Kujawsko-Pomorskie w sportowej czołówce

Nasz region jest wśród liderów wykorzystania środków finansowych z Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozbudowę bazy sportowej oraz realizację programów sportu powszechnego. Pulę rządowych funduszy na sportowe przedsięwzięcia uzupełniliśmy w ostatnich latach wielomilionowym wsparciem z Unii Europejskiej oraz budżetu województwa.

 

Jak ogłosiło ministerstwo, województwo kujawsko-pomorskie znalazło się w czołowej czwórce województw, które wykorzystały w 100 procentach ubiegłoroczne środki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a ponadto zaabsorbowały dodatkowe wsparcie finansowe niewykorzystane przez inne województwa. Na Kujawy i Pomorze trafiło w sumie 11,2 miliona złotych (10,4 miliona złotych przyznane w lutym 2014 roku oraz prawie 800 tysięcy dodatkowych środków).  Dzięki temu w tegorocznym rozdaniu ministerialnych funduszy możemy się spodziewać zwiększenia limitu środków przeznaczonych na realizację programu rozbudowy bazy sportowej w regionie.

 

Funduszem Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Składają się na niego środki z dopłat do stawek w grach liczbowych. Są przeznaczone między innymi na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji sportowych. W ramach funduszu dotacje dzielone są na tzw. „inwestycje strategiczne” oraz „inwestycje terenowe”. W tym drugim przypadku w proces  udzielania dotacji zaangażowane są samorządy województw, a warunkiem otrzymania wsparcia jest wpisanie zadania do przygotowanego przez Urząd Marszałkowski wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

W ubiegłym roku wsparcie trafiło na realizację 23 zadań, między innymi budowę Centrum Edukacji Fizycznej i Sportu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Stolnie (więcej tutaj) oraz stadionu z zapleczem i urządzeniami terenowymi w Barcinie. Lista inwestycji tutaj

 

– Dotacje z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej to ważne, choć niejedyne wsparcie, które kierujemy na rozbudowę infrastruktury sportowej w regionie. Od 2008 roku samorząd województwa  przeznaczył ćwierć miliarda złotych na budowę setek obiektów sportowych – orlików, hal sportowych i basenów – dzięki którym likwidujemy białe plamy na sportowej mapie województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nasz region zajął też drugie miejsce wśród województw pod względem wykorzystania środków na realizację programów sportu powszechnego. Do Kujawsko-Pomorskiego trafiło 12,9 procent kwoty przeznaczonej na te zadania przez resort sportu. Wyprzedziło nas tylko województwo dolnośląskie. 

 

Cel adresowanych do uczniów szkół podstawowych trzech programów sportu powszechnego: „Mały Mistrz”, „Multisport” i „Umiem Pływać”, to poprawa wydolności i sprawności fizycznej młodych Polaków (więcej na ten temat tutaj). W programie dotyczącym nauki pływania uczestniczyło prawie 5,4 tysiąca dzieci z naszego regionu (więcej tutaj). W  pozalekcyjnych zajęciach w ramach programu „Multisport”, wzięło udział prawie 1,4 tysiąca uczniów klas czwartych, piątych i szóstych z 59 podstawówek z regionu. W programie „Mały Mistrz”, którego celem było uatrakcyjnienie szkolnych zajęć wychowania fizycznego w najmłodszych klasach wzięło udział prawie 4,9 tysiąca dzieci z 99 szkół.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

26 stycznia 2015 r.