Aktualności

Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie poszkodowanym dachu nad głową na czas potrzebny do odbudowy domów. Pierwsze cztery rodziny – z Pamiętowa, Sitowca oraz Samsieczna – otrzymały już w pełni wyposażone domy mobilne, fot. Andrzej Goiński
Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie poszkodowanym dachu nad głową na czas potrzebny do odbudowy domów. Pierwsze cztery rodziny – z Pamiętowa, Sitowca oraz Samsieczna – otrzymały już w pełni wyposażone domy mobilne, fot. Andrzej Goiński

Razem na rzecz poszkodowanych w nawałnicach

Samorząd województwa deklaruje pomoc przy przygotowaniu wniosku o udzielenie wsparcia finansowego dla naszego regionu na usuwanie skutków nawałnicy w ramach Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Wspólnie z samorządami lokalnymi pracujemy w tej chwili nad oszacowaniem wysokości strat. Nasz region kwalifikuje się, aby starać się o środki, biorąc pod uwagę nie tylko kryterium finansowe, ale także uwzględniając specyfikę pozostałych zniszczeń, między innymi w bezcennym pod względem przyrodniczym Rezerwacie Biosfery UNESCO Bory Tucholskie.

 

W ostatnich dniach odbyłem cykl spotkań na wysokim szczeblu w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej, spotykając się ze zdaniem, że powinniśmy złożyć wniosek o wsparcie z Funduszu Solidarności. W grę wchodzą bardzo duże środki. Musimy zrobić wszystko, by po nie sięgnąć. Cieszę się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, iż możliwy jest scenariusz, że wniosek do Funduszu Solidarności zostanie złożony. Jest to też zasługą lobbingu i pracy naszych eurodeputowanych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

O współpracy na rzecz pozyskania środków z Funduszu Solidarności marszałek Piotr Całbecki rozmawiał w środę (20 września) z posłem Tadeuszem Zwiefką, który 8 września wspólnie z grupą europarlamentarzystów odwiedził tereny zniszczone w wyniku nawałnicy w naszym regionie i województwie pomorskim. – Efekt wizyty naszych przyjaciół z Europejskiej Partii Ludowej, z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinnes jest już widoczny w samym Parlamencie Europejskim. Także w Komisji Budżetowej, która jest szczególnie istotna w końcowym rozpatrywaniu wniosku z Europejskiego Funduszu Solidarności. Mamy już dzisiaj wielu zwolenników przekonanych o tym, że ta pomoc finansowa dla naszego regionu jest absolutnie niezbędna. To, co oni zobaczyli z pokładu helikoptera, przelatując na Borami Tucholskimi, zrobiło kolosalne wrażenie. To co zobaczyli, kiedy chodziliśmy po różnych miejscach powiatu tucholskiego, szczególnie w Raciążu, i po rozmowach z mieszkańcami, to było kolejne piorunujące wrażenie – powiedział poseł Tadeusz Zwiefka.

 

Urząd Marszałkowski pracuje w tej chwili nad oszacowaniem wysokości strat w regionie, które jest niezbędne do przygotowania przez Rząd RP wniosku o udzielenie pomocy. Czynimy to w oparciu o ścisłe konsultacje z samorządami lokalnymi – jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami 7 powiatów i 36 gmin, których obszar nawiedziła nawałnica. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ma 12 tygodni  od wystąpienia zdarzenia na złożenie wniosku – w tej chwili, po prawie 6 tygodniach od nawałnicy, jest na to jeszcze 6 tygodni. Gotowy dokument przekażemy stronie rządowej.

 

Samorząd województwa jest także w kontakcie z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy zapewniają, że nasz region ma bardzo duże szanse na uzyskanie pomocy. Potwierdził to Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE, wizytujący w miniony poniedziałek tereny objęte zniszczeniami w rejonie Tucholi i w gminie Sośno (więcej).

 

Na początku akcji ratunkowej przekazaliśmy interweniującym w tych rejonach formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej sprzęt do usuwania połamanych i powalonych drzew oraz pół tysiąca specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów (więcej). Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję paczek z pomocą doraźną i wyprawek szkolnych dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji (więcej). Do gminy Sośno w powiecie sępoleńskim udała się 50-osobowa grupa wolontariuszy oraz psycholodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu (więcej). Do potrzebujących trafią też pieniądze zebrane podczas sierpniowej kwesty prowadzonej przez społeczny komitet Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy (więcej).

 

Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie rodzinom, których zrujnowane przez żywioł domy nie nadają się do zamieszkania, dachu nad głową na czas potrzebny do ich odbudowy. Pierwsze cztery rodziny –  z Pamiętowa w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim, z Sitowca w gminie Koronowo w powiecie bydgoskim oraz Samsieczna w gminie Sicienko w powiecie bydgoskim – otrzymały już w pełni wyposażone ponadczterdziestometrowe domy mobilne typu holenderskiego, z dwiema sypialniami, salonem z miejscami do spania, łazienką z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnią oraz gazowym centralnym ogrzewaniem. Łącznie przekażemy potrzebującym 20 takich domów, które sfinansujemy z budżetu województwa oraz pieniędzy, które przekazały nam w ramach wsparcia dla terenów objętych kataklizmem samorządy terytorialne z całej Polski (więcej).  

 

Przygotowujemy też pomoc w odbudowie domów i zakupie sprzętu gospodarstwa domowego (według wskazań gminnych ośrodków pomocy społecznej) oraz bezpłatne ferie zimowe dla dzieci.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 września 2017 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki i poseł do Parlamentu Europejskiego podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasMarszałek Piotr Całbecki i poseł do Parlamentu Europejskiego podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasMarszałek Piotr Całbecki i poseł do Parlamentu Europejskiego podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasMarszałek Piotr Całbecki i poseł do Parlamentu Europejskiego podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras