Komisja Europejska deklaruje pomoc
Christopher Todd z Komisji Europejskiej, który na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego oglądał (11 września) zniszczenia po sierpniowych nawałnicach w rejonie Tucholi i w gminie Sośno, zadeklarował daleko idącą pomoc Unii Europejskiej w odbudowie infrastruktury oraz budowie sprawnych systemów wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami.
Unia ma dwa instrumenty, które mogą zostać uruchomione w takiej sytuacji – to Fundusz Solidarności UE, a także zgoda na zmiany i przesunięcia środków w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym. O wsparcie z użyciem obu zwrócił się do Christophera Todda, który jest dyrektorem wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE, gospodarz województwa. – Liczę na zrozumienie dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się duża część regionu. Wsparcie ze strony KE byłoby wyrazem solidarności europejskiej – napisał w skierowanym do niego liście.
Wiemy już, że możliwe są oba rozwiązania – zarówno to związane z Funduszem Solidarności, jak i dotyczące RPO.
– Jesteśmy tutaj po to, by oszacować rozmiar strat oraz uruchomić środki przeznaczone na pomoc w takich sytuacjach. Środki z Funduszu Spójności mogą zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury oraz pokrycie kosztów akcji ratunkowej i doposażenie uczestniczących w niej służb. Co ważne, o te nowe, dodatkowe środki dla regionu wniosek musi złożyć rząd. Kolejny instrument, który może tu być wykorzystany, to RPO. Środki mogą zostać przesunięte z innych segmentów programu i wykorzystane np. na stworzenie sprawnych systemów ostrzegania przed zagrożeniami i sfinansowanie projektów związanych z odbudową infrastruktury. Będziemy to mocno wspierać – powiedział dyrektor Todd na konferencji prasowej w Sośnie w powiecie sępoleńskim. Audio
– Cieszę się, że uzgodniliśmy, iż taki plan jest możliwy do wdrożenia. Jak najszybciej usiądziemy do stołu, by wynegocjować dobre warunki wykorzystania środków unijnych na pomoc dla terenów dotkniętych skutkami nawałnic – stwierdził na tym samym spotkaniu marszałek Całbecki. Dodał, że samorząd województwa jest gotów do przygotowania części rządowego wniosku o środki z Funduszu Solidarności. Audio
Samorząd województwa uruchomił pomoc dla społeczności na terenach dotkniętych skutkami nawałnic już w pierwszych dniach po przejściu kataklizmu. Na początku akcji ratunkowej przekazaliśmy interweniującym w tych rejonach formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej sprzęt do usuwania połamanych i powalonych drzew oraz pół tysiąca specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów. Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję paczek z pomocą doraźną i wyprawek szkolnych dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji. W ubiegłym tygodniu nasze transporty rozwiozły kolejną transzę takich darów – ponad 300 pakietów pomocowych oraz wyprawki szkolne. Największy z tych transportów trafił do parafii Wąwelno w gminie Sośno. Ta gmina najbardziej ucierpiała podczas nawałnicy – zostało tu uszkodzonych 1 450 budynków, w większości domów mieszkalnych; niektóre z nich nie nadają się do zamieszkania.
Założona wartość tego rodzaju wsparcia to 1,6 mln złotych, już uruchomiliśmy jedną trzecią tej sumy. Wykorzystujemy w tym celu nasz fundusz solidarności, czyli stowarzyszenie Salutaris. O tym, jak działa ten mechanizm, marszałek Całbecki będzie mówił w czwartek w Uniejowie, gdzie na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu zbiera się Konwent Marszałków.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 września 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 13 września 2017 r.