Aktualności

Opera „Jaś i Małgosia” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
Opera „Jaś i Małgosia” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kultura polecamy koncert Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, Festyn Archeologiczny w Biskupinie, wykonanie suity „Światło prawdy” Michała Lorenca w kościele NMP w Toruniu, a także spektakle w Operze Nova, Maraton Piosenki Osobistej w Świeciu, targ z darami lata w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz koncert w ramach Festiwalu cichej muzyki.

 

Od czwartku do niedzieli (21-24 września) na scenie Opery Nova będzie można zobaczyć operę „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka według baśni braci Grimm. Jest to doskonale zorkiestrowana i wymagająca dobrych głosów baśniowa opowieść muzyczna, atrakcyjna zarówno dla młodej, jak i dojrzałej publiczności. Na dwa wrześniowe przedstawienia „Jasia i Małgosi” oraz balet „Kopciuszek” w październiku opera zaprosiła grupy dzieci z Rytla w województwie pomorskim, miejscowości poszkodowanej podczas sierpniowej nawałnicy. Więcej na stronie opery.

 

W piątek i sobotę (22 i 23 września) w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu odbędzie się 34. edycja Maratonu Piosenki Osobistej, festiwalu dla młodych wokalistów, wykonujących twórczość autorską. Oprócz zmagań konkursowych (zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 5000 zł, ufundowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego) odbędą się także koncerty gwiazd: zespołów Mr. Spark, Kroki, Limboski, Odette Dąbrowskiej i Anny Marii Jopek. Więcej na stronie OKSiR-u.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w niedzielę (24 września) na IV Włocławski targ z darami lata pod tytułem „Na jesieni świat się mieni”. Celem imprezy jest promocja produktów tradycyjnych wyrabianych na małą skalę z lokalnych surowców. Większość z nich, w oparciu o przepisy regionalnej kuchni ludowej, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich i laureaci różnych konkursów kulinarnych. Targ odbędzie się na placu znajdującym się obok Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary 6. Więcej na stronie muzeum oraz w materiale „Włocławski targ z darami lata„.

 

Kolejna odsłona VII Festiwalu cichej muzyki odbędzie się w niedzielę (24 września) w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Utwory włoskiego i niemieckiego baroku, między innymi Antonio Caldary i Bacha, wykonają Andrzej Zawisza  (klawesyn, pozytyw) i Dawid Biwo (bas). Więcej na stronie wydarzenia.

 

Opera Nova oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 września 2017 r.