Koncert pamięci księdza Jerzego (zdjęcia)
W niedzielę (24 września) kościół Najświętszej Marii Panny w Toruniu wypełniły dźwięki suity wokalno-instrumentalnej „Światło prawdy” Michała Lorenca, poświęconej pamięci Jerzego Popiełuszki.
Suita „Światło prawdy” została napisana przez Michała Lorenca w 2014 roku w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, specjalnie na zamówienie marszałka, Piotra Całbeckiego, aby upamiętnić zarówno księdza Popiełuszkę, jak i jego matkę, Mariannę Popiełuszkę, honorową obywatelkę województwa kujawsko-pomorskiego. Utwór po raz pierwszy wykonano 17 października 2014 roku w katedrze włocławskiej.
Jedną z inspiracji towarzyszącą powstaniu dzieła były słowa księdza Jerzego: „Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. Życie w prawdzie, to dawanie świadectwa na zewnątrz, to przyznanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna.”
Każda z części poprzedzona jest fragmentami Psalmów, które nawiązują w pierwszej części do całkowitego zaufania Bogu, w drugiej do trwogi śmierci, a w trzeciej do nagrody w niebie za wierność Bogu. W utworze wykorzystano również fragment wiersza Karola Wojtyły „Uwielbiam cię siano wonne”.
W koncercie wzieli udział: Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Tadeusza Karolaka, zespół DesOrient, Kwartet Wokalny oraz soliści Joanna Dubiela, Adam Strug i Dariusz Bereski.
Ksiądz Popiełuszko, gdyby żył w tym roku obchodziłby siedemdziesiąte urodziny. Były kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. Jego zmarła w 2013 roku matka Marianna Popiełuszko jest honorową obywatelką regionu. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego.
Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się wiele miejsc nazwanych imieniem księdza Jerzego, m. in. Szpital Specjalistyczny we Włocławku, Wyższa Szkoła Demokracji w Grudziądzu, Hospicjum przy Parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, Bursa Akademicka Caritas Diecezji Toruńskiej w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński), Gimnazjum nr 2 we Włocławku, Zespół Szkół w Górsku (powiat toruński), Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie (powiat włocławski), a także ulice, chociażby w Bydgoszczy, Toruniu i Wybczu (powiat toruński).
Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
21 września 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 25 września 2017 r.