Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki i Michel Moran podczas wspólnego przygotowywania potraw z gęsiny. Film nakręcono w odrestaurowanym dworze Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Marszałek Piotr Całbecki i Michel Moran podczas wspólnego przygotowywania potraw z gęsiny. Film nakręcono w odrestaurowanym dworze Orpiszewskich w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Przepisy na smaczne dania z gęsiną

Z gęsiego mięsa można przygotować wiele smacznych dań. Dla wszystkich miłośników gęsiny oraz dla tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni, przygotowaliśmy kilka przepisów opracowanych wspólnie ze znanymi kucharzami biorącymi udział w naszej akcji. Kulinarne wskazówki będą pomocne podczas przygotowywania rodzinnego obiadu na Święto Niepodległości.

W tym roku marszałek Piotr Całbecki i gwiazda telewizyjnych programów kulinarnych Michel Moran przygotowali dwie propozycje dań z gęsiną. Obaj panowie spotkali się w odrestaurowanym dworze Orpiszewskich w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gdzie przygotowali pierś z gęsi po francusku (przepis) oraz szaszłyki z gęsią wątróbką, boczkiem i sosem (przepis). Wspólne gotowanie było także okazją do rozmów o tradycji spożywania gęsiny w naszym regionie.

Przepis na pierś z gęsi po francusku, przygotowany przez marszałka Piotra Całbeckiego i Michela Morana, trafił do 2019 zwycięzców tegorocznych konkursów organizowanych przez lokalne i regionalne media w ramach naszej dorocznej akcji gęsinowej (więcej). Ulotki wysłaliśmy wraz z voucherami upoważniającymi do odbioru gęsich tuszek w sobotę (9 listopada).

Fani Michela Morana będą mieli okazję spotkać kucharza osobiście. Kucharz poprowadzi warsztaty kulinarne dla siedmiu par, które zwyciężyły w tegorocznym konkursie organizowanym w ramach naszej dorocznej akcji gęsinowej. Spotkania z kucharzem odbędzie się w piątek (8 listopada) w Akademii Kulinarnej Studio A w Toruniu (więcej). Gwiazda kulinarnych programów telewizyjnych gościć będzie również na tegorocznym festiwalu gęsinowym w Przysieku. Wraz ze znanymi polskimi kucharzami, Andrzejem Polanem, Agatą Wojdą i Józefem Sadkiewiczem serwować będą smaczne dania z gęsiną. Michela Morana będzie można spotkać w najbliższą sobotę (9 listopada) w godzinach 12.30, 14 i 15.30.

W ubiegłym roku marszałek Piotr Calbecki wraz z polskim kucharzem Robertem Makłowiczem przygotowali dwie propozycje potraw z gęsiny:

 

Dwa lata temu dania z gęsiną w roli głównej przygotował włoski kucharz Marco Ghia. Powstały dwie propozycje potraw na świąteczny obiad – polska i włoska:

Dla wszystkich smakoszy mamy także krótkie filmiki z przepisami na dania z gęsiną w roli głównej:

Czytaj także:

Więcej informacji na temat akcji „Kujawsko-Pomorska gęsina na świętego Marcina” tutaj.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

5 listopada 2019 r.