Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Program regionalny 2021-2027: spotkanie marszałka z parlamentarzystami

Popierające marszałkowskie stanowisko w negocjacjach dotyczących budżetu programu regionalnego na lata 2021-2027 wspólne wystąpienie posłów i sanatorów naszego województwa oraz powołanie, jako swego rodzaju lobby w Sejmie i Senacie, kujawsko-pomorskiego zespołu parlamentarnego – to najważniejsze konkluzje spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z parlamentarzystami regionu, które odbyło się 6 maja.

Samorząd województwa jest w trakcie negocjacji z rządem ostatecznej kwoty, jaką zamknie się będący podstawą finansowania naszej polityki rozwojowej do końca obecnej dekady budżet programu regionalnego nowej perspektywy. O zaangażowanie na rzecz poparcia stanowiska w tych negocjacjach marszałek Piotr Całbecki wystąpił w ubiegłym tygodniu do parlamentarzystów regionu wszystkich opcji politycznych. (Treść zaproszenia, które otrzymali parlamentarzyści)

Znamy już podstawową kwotę alokacji, liczoną według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia – to 1 476 milionów euro. Niewiadomą pozostaje wciąż jednak sposób rozdysponowania 25-procentowej tak zwanej puli rezerwowej (chodzi o 25 proc. wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne). Uważamy, że podziałem tym powinien rządzić taki sam algorytm, w myśl którego słabsze regiony, do których wciąż się zaliczamy, otrzymają więcej.

Niestety, to nie zostało dotąd ustalone i może się okazać, że zyskają przede wszystkim mocne województwa, że to właśnie one zostaną głównie zasilone z puli rezerwowej. To oznaczałoby, że województwo kujawsko-pomorskie otrzyma jedną z niższych alokacji dodatkowych.

– Walczymy żeby tak się nie stało. Polityka spójności polega przecież na wyrównywaniu szans rozwojowych, a nie na pogłębianiu dysproporcji. Jeśli nasze starania zakończą się niepowodzeniem, założenia rozwojowe województwa będziemy musieli zredukować o 50 procent. Liczę, że solidarna postawa posłów i senatorów Kujaw i Pomorza – wszystkich opcji politycznych – pozwoli osiągnąć dla naszego województwa to, co mu się słusznie należy i na co zasługuje – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który 19 kwietnia w ramach negocjacji odbył pierwsze spotkanie z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą.

Suma, o którą zabiegamy finalnie w tych negocjacjach, to co najmniej 2 miliardy euro.

Kontrakty z rządem dotyczące ostatecznego podziału środków przeznaczonych na programy regionalne, wedle założeń przedstawionych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, mają zostać uzgodnione do końca czerwca. Jesienią czekają nas negocjacje z Komisją Europejską dotyczące kierunków inwestowania pieniędzy.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

5 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2021 r.