Aktualności

Seweryna Żwańska z marszałkiem Piotrem Całbeckim fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Seweryna Żwańska z marszałkiem Piotrem Całbeckim fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wszystkiego najlepszego pani Seweryno!

Pani Seweryna Żwańska, najstarsza mieszkanka Torunia, świętowała w środę (5 maja) sto szóste urodziny. Zawsze aktywna, uśmiechnięta i wspierająca innych. Przez lata działała w Stowarzyszeniu Rodzin Wojskowych, udzielała się w organizacji pomagającej inwalidom wojennym. Osobiście poznała świętego Jana Pawła II.

 

– Życzę pani Sewerynie zdrowia, pomyślności, pogody ducha, aby zawsze była otoczona atmosferą miłości i wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiarowuje innym, niech wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem. Żywię głęboką nadzieję, że każdy nowy dzień będzie dla Pani źródłem radości – życzy marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Seweryna urodziła się 5 maja 1915 roku w wielkopolskiej wsi Ostrowo Kościelne. Pochodzi z licznej rodziny, miała pięciu braci i trzy siostry. Kiedy ukończyła siedemnaście lat przeniosła się do Torunia i rozpoczęła pracę w prowadzonym przez brata sklepie ze szkłem i porcelaną na Starym Rynku. Wkrótce poznała Adolfa Żwańskiego, podoficera Wojska Polskiego, za którego wyszła w 1936 roku.

 

W wywiadzie, którego udzieliła nam w roku 2018 wspominała Boże Narodzenie 1939 roku – Najmocniej utkwiły mi w pamięci smutne święta 1939 roku, już po zakończeniu działań wojny obronnej. Mój mąż, zawodowy żołnierz, uczestnik kampanii wrześniowej, był gdzieś w niemieckim obozie. Wówczas nie wiedziałam nawet czy żyje. Byłam sama z małym dzieckiem, moja córeczka miała dwa latka. Spędziłyśmy te święta u mojej siostry na Podgórzu, z jej rodziną. Były dla nas wszystkich naprawdę trudne – puste miejsca przy stole, kartki na żywność. Śpiewaliśmy kolędy, łamiąc się opłatkiem życzyliśmy sobie przede wszystkim spokoju i tego, żeby nasi bliscy wrócili do domu. Myślami byłam przy mężu. Podgórz był odcięty od Torunia, oba mosty były zburzone, żeby się dostać do centrum miasta trzeba było przepłynąć promem Wisłę.

 

Po przejściu na emeryturę przez lata aktywnie udzielała się w różnych stowarzyszeniach. Jest miłą i ciepłą osobą, która zachowała dobrą kondycję, samodzielnie posługuje się telefonem komórkowym. Chętnie czyta książki i ogląda dzienniki informacyjne.

 

Pani Seweryna jest jedną z pierwszy osób uhonorowanych specjalną edycją marszałkowskiego medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, który przyznawany jest najstarszym mieszkańcom naszego województwa.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2021 r.

 

Seweryna Żwańska fot. Andrzej Goiński/UMWKPSeweryna Żwańska fot. Andrzej Goiński/UMWKPSeweryna Żwańska z marszałkiem Piotrem Całbeckim fot. Andrzej Goiński/UMWKPSeweryna Żwańska z mężem, fot. archiwum rodzinneSeweryna Żwańska, fot. archiwum rodzinneSeweryna Żwańska z córką, fot. archiwum rodzinne