Aktualności

Mistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł Skraba
Mistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł Skraba

Zdobyły srebro – gratulujemy!

Trzy srebrne medale zdobyły lekkoatletki Kujaw i Pomorza podczas Mistrzostw Świata Sztafet Silesia 2021. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie na drugi stopniu podium stanęły Katarzyna Sokólska, Kinga Gacka i Zuzanna Hulisz.

 

World Relays Silesia 2021 czyli Mistrzostwa Świata Sztafet to kolejna po Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu międzynarodowa impreza lekkoatletyczna rozgrywana w Polsce. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie w rywalizacji o medale w sztafetach 4×100, 4×200, 4×400, sztafetach mieszanych 4×400, 2x2x400 oraz mieszanej sztafecie płotkarskiej rywalizowały reprezentacje kilkunastu państw, walcząc nie tylko o medale, ale również o kwalifikację olimpijską w sztafetach 4×100 i 4×400 m kobiet i mężczyzn. Znakomicie w World Relays Silesia wypadli biało-czerwoni, zdobywając 2 złote i 3 srebrne medale. Duży wkład w sukces gospodarzy miały zawodniczki z Kujaw i Pomorza.

 

Katarzyna Sokólska (Zawisza Bydgoszcz) była podporą sztafety 4×100 m pań, która wywalczyła tytuł wicemistrzyń świata, a także kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Tokio. Sokólska – mająca na swym koncie tytuł Drużynowej Mistrzyni Europy z Bydgoszczy 2019 – startowała zarówno w biegu eliminacyjnym, decydującym o kwalifikacji olimpijskiej, jak i w finale, gdzie Polki dzięki znakomitemu finiszowi Pii Skrzyszewskiej zameldowały się na drugiej pozycji.

 

Podczas eliminacji byłam w stresie, żeby wejść do finału. Myślałam, że tutaj [w finale] będzie już spokojnie, że możemy ryzykować, ale się myliłam. Stres był ten sam, bo podium smakuje jeszcze lepiej. Miałyśmy chrapkę na medal. I tak, jak powiedziałam wczoraj, odpaliłyśmy wrotki i jesteśmy srebrnymi medalistkami Mistrzostw Świata – mówi Katarzyna Sokólska, biegnąca na trzeciej zmianie.

 

Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) świetnie zaprezentowała się w biegu eliminacyjnym sztafet 4×400 m. Podopieczna Iwony Baumgart odebrała pałeczkę od prowadzącej Małgorzaty Hołub-Kowalik i na pierwszym miejscu przekazała ją Natalii Kaczmarek. Polki w finale uległy tylko sztafecie Kuby i sięgnęły po wicemistrzostwo świata. Tym samym nasza stypendystka, debiutująca w tym sezonie w kategorii U-23, ma pierwszy medal seniorskiej imprezy.

 

Myślę, że mój debiut wypadł bardzo dobrze. Pobiegłam znacząco szybciej od swojej życiówki (52.4). Jestem przeszczęśliwa, że dostałam tę szansę – mówi sprinterka BKS-u, która zastąpiła kontuzjowaną Igę Baumgart-Witan.

 

Zuzanna Hulisz (Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń) wystąpiła w mieszanej sztafecie płotkarskiej (Mixed Shuttle Hurdles Relay) wraz z Klaudią Wojtunik, Krzysztofem Kilianem i Damianem Czykierem. Torunianka znakomicie otworzyła sztafetę, wygrywając pierwszą zmianę, lecz później lepsi od biało-czerwonych byli płotkarze i płotkarki Niemiec. Na trzeciej pozycji zakończyła rywalizację sztafeta Kenii. W ten sposób Zuzia Hulisz sięgnęła po srebro Mistrzostw Świata.

 

Departament Sportu i Turystyki

Urzędu Marszałkowskiego

 

5 maja 2021 r.

 

Mistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł SkrabaMistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł SkrabaMistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł SkrabaMistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł SkrabaMistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł SkrabaMistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021, fot. Paweł Skraba