Aktualności

Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Program regionalny 2021-2027: wyłożyliśmy karty na stół

Samorząd województwa przystąpił do negocjacji z rządem ostatecznej kwoty, jaką zamknie się budżet naszego programu operacyjnego 2021-2027. Usilnie zabiegamy o to, by były to co najmniej 2 miliardy euro. Na konferencji prasowej 21 kwietnia  marszałek Piotr Całbecki zaapelował o szerokie poparcie dla naszego stanowiska negocjacyjnego.

 

Wiemy, jak będzie wyglądała podstawowa kwota alokacji, liczona według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia – to 1 476 milionów euro. Niewiadomą pozostaje wciąż jednak sposób rozdysponowania 25-procentowej tak zwanej puli rezerwowej (chodzi o 25 proc. wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne). Uważamy, że podziałem tym powinien rządzić taki sam algorytm, w myśl którego słabsze regiony, do których wciąż się zaliczamy, otrzymają więcej.

 

– Tymczasem słyszymy, że wcale tak nie musi być. Może się okazać, że mocne województwa – w tym te, które rzeczywiście dużo tracą w nowym rozdaniu, bo w myśl unijnych standardów nie są już kwalifikowane jako regiony słabiej rozwinięte, mam tu na myśli Wielkopolskę i Dolny Śląsk – że to właśnie one zostaną głównie zasilone z puli rezerwowej. To znaczy że my, zaliczani do słabszych, otrzymamy jedną z niższych alokacji dodatkowych. Będziemy walczyć do upadłego, żeby tak się nie stało! Polityka spójności polega na wyrównywaniu szans rozwojowych, a nie na pogłębianiu dysproporcji. Zabiegamy o to, żeby podział rezerwy był rzeczywiście sprawiedliwy – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej gospodarz województwa. 

 

Zaprezentował dziennikarzom zestawienie dotyczące zagwarantowanych już środków polityki spójności nowej perspektywy dla poszczególnych regionów w ujęciu per capita. Uwzględniliśmy w nim podane już do publicznej wiadomości kwoty podstawowe dla poszczególnych regionalnych programów operacyjnych oraz alokacje z programu  Polska Wschodnia i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Okazuje się, że Kujawsko-Pomorskie plasuje się w dolnej strefie stawki, na 12. miejscu. Przykładowo: otrzymamy per capita prawie dwa razy mniej  niż województwo świętokrzyskie.

 

Kontrakty z rządem dotyczące ostatecznego podziału środków przeznaczonych na programy regionalne, wedle założeń przedstawionych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, mają zostać uzgodnione do końca czerwca. Pierwsze spotkanie negocjacyjne marszałka Piotra Całbeckiego z wiceministrem Waldemarem Budą odbyło się 19 kwietnia. (Jesienią czekają nas negocjacje z Komisją Europejską dotyczące kierunków inwestowania pieniędzy.)

 

– Wyłożyliśmy nasze karty na stół i czekamy na odpowiedź. To będą trudne negocjacje – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Nasz program regionalny nowej perspektywy był 26 kwietnia tematem rozmowy dnia w Radiu Pomorza i Kujaw, którą z marszałkiem Piotrem Całbeckim przeprowadził Michał Jędryka:

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 kwietnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2021 r.