Aktualności

Targowisko w Czernikowie, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.pl
Targowisko w Czernikowie, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.pl

Powstaną nowoczesne targowiska

Rusza nowy nabór wniosków o wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk. Dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich naszym regionie powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców. Na wnioski czekamy od 27 września do 12 października.

– Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Targowiska, które powstaną w ramach realizacji projektów będą utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska będą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska oznaczone zostaną nazwą ,,Mój Rynek”.

W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach naszego regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku, Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie (więcej).

W wyniku naborów zarząd województwa przyznał dofinansowanie na budowę 17 targowisk na łączną kwotę 8,6 miliona złotych. Wsparcie z PROW na lata 2014-2020 umożliwiło przebudowę istniejącego targowiska położonego przy ul. Nowodworskiego w Tucholi. Powstaną również dwa targowiska w Papowie Biskupim (powiat chełmiński) oraz targowisko w Mroczy (powiat nakielski).

Samorząd województwa ogłosił nowy nabór wniosków o wsparcie na budowę targowisk. Limit środków dla naszego regionu na tego rodzaju działania to ponad 3 miliony złotych. Maksymalna wartość wsparcia wyniesie 1 milion złotych i może pokryć do 63,63 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Nabór wniosków o wsparcie odbędzie się między 27 września a 12 października. Szczegóły na temat naboru.

Czytaj także:

  

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 września 2018 r.