Aktualności

Uroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk
Uroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

Nowe targowiska i czysta woda

Środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafią na budowę kolejnych targowisk oraz realizację inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. W środę (13 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umów na realizację tego typu projektów w gminach Papowo Biskupie, Pruszcz, Janowiec Wielkopolski oraz Izbica Kujawska. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

– Kolejne trzy gminy w regionie otrzymają targowiska na miarę XXI wieku, na których wytwórcy będą mogli sprzedawać swoje wyroby, przede wszystkim produkty rolne. Dodatkowe środki na te zadania oraz inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej udało się wyasygnować dzięki korzystnemu kursowi euro – tłumaczy wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

– Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wsparcie z PROW umożliwi budowę dwóch nowych targowisk w Papowie Biskupim (powiat chełmiński) i Mroczy (powiat nakielski) oraz przebudowę istniejącego targowiska w Grudziądzu. Suma wsparcia to 1,6 miliona złotych. Umowę na dofinansowanie zadania podpisali dziś w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele gminy Papowo Biskupie, kolejne dwie umowy zostaną zawarte w najbliższych dniach.

To efekt drugiego już naboru wniosków o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji w aktualnym rozdaniu unijnych środków. W 2017 roku zarząd województwa przyznał dofinansowanie na budowę 15 targowisk, a w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej dzięki środkom z PROW w Kujawsko-Pomorskiem powstało 14 nowoczesnych targowisk (więcej).

Targowiska, które powstaną w ramach realizacji projektów będą utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska będą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska będą też oznaczone nazwą ,,Mój Rynek”.

Środki z PROW umożliwią też realizację kolejnych projektów z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej. W ubiegłym roku samorząd województwa podpisał już umowy na realizację 88 tego rodzaju inwestycji na łączną kwotę 68 milionów złotych (więcej). Oszczędności poprzetargowe podczas realizacji tych zadań umożliwiły wygospodarowanie środków na kolejne inwestycje.

Wsparcie otrzymają Spółka Komunalna „Błysk”, która przebuduje przepompownię w stacji uzdatniania wody w Topolnie oraz rozbuduje sieć wodociągową w Serocku w gminie Pruszcz (powiat świecki), gmina Janowiec Wielkopolski (powiat żniński),która rozbuduje i zmodernizuje stację uzdatniania wody w Tonowie oraz gmina Izbica Kujawska (powiat włocławski), która przebuduje stację uzdatniania wody w Wietrzychowicach. Suma wsparcia na te operacje to blisko 2 miliony złotych.

W ramach PROW podpisaliśmy też dotychczas 137 umów o dofinansowanie budowy i modernizacji dróg lokalnych o wartości 63,4 miliona złotych (więcej).

Lista umów, których dotyczyło dzisiejsze spotkanie

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 czerwca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2018 r.

Uroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczyste wręczenie umów w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk