Aktualności

„Wesele Figara” w Operze Nova, fot. Tymon Markowski
„Wesele Figara” w Operze Nova, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

W najbliższy weekend wojewódzkie instytucje kultury przygotowały specjalny program dla seniorów. Zapraszamy także na koncerty w toruńskim Dworze Artusa i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, operę „Wesele Figara” w Operze Nova i targ z darami lata w muzeum we Włocławku. 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Wojewódzkie instytucje kultury – Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Galeria Wozownia, Książnica Kopernikańska, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Opera Nova i Filharmonia Pomorska włączyły się w ogólnopolską akcję „60+Kultura”, która odbędzie się najbliższy weekend (28-30 września). W tym czasie wszystkie instytucje przygotowały specjalny program, dedykowany seniorom. Szczegóły akcji na stronach jednostek. Jedną z akcji będzie „Sobota w bibliotece” organizowana przez Książnicę Kopernikańską.

W piątek (28 wrzenia) w Dworze Artusa w Toruniu odbędzie się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod tytułem „ Kochamy Polskie Piosenki”. W programie niezapomniane przeboje Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Kabaretu Starszych Panów, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena i innych. Wystąpią: Kacper Andrzejewski, Małgorzata Chruściel, Patryk Dolepski, Igor Nowicki, Antoni Olszewski, Agata Rożankowska, Tadeusz Seibert,

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w sobotę (29 września) w ramach cyklu „Szafarska scena młodych” wystąpi pianistka Julia Łozowska, wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, laureatka między innymi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. W jej wykonaniu zabrzmią kompozycje Mozarta, Paderewskiego, Debussy’ego i Chopina. Więcej na stronie ośrodka.

Opery Nova proponuje spektakl będący od 2017 r. prawdziwą ozdobą repertuaru: operę buffa  „Wesele Figara”. Mozartowskie arcydzieło wykonywać będą: Orkiestra  i Chór Opery Nova pod batutą Piotra Wajraka, towarzyszący solistom: Łukaszowi Golińskiemu/ Januszowi  Żakowi w roli tytułowej, Krystynie Nowak/Victorii Vatutinie w partii Zuzanny, Sławomirowi Kowalewskiemu/Adamowi Zarembie jako hrabiemu Almavivie, Magdalenie Polkowskiej/Gabrieli Kamińskiej w roli Hrabiny Rozyny, Dorocie Sobczak/Karolinie Makule jako Cherubinowi. Opera Mozarta od piątku do niedzieli (28-30 września).

W niedzielę (30 września) w godzinach 10–14 na placu znajdującym się obok Muzeum Etnograficznego we Włocławku przy ul. Bulwary 6 odbędzie się V Włocławski targ z darami lata pt. „Na jesieni świat się mieni”. Celem imprezy jest promocja produktów tradycyjnych wyrabianych na małą skalę z lokalnych surowców. Większość z nich, w oparciu o przepisy regionalnej kuchni ludowej, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich, właściciele gospodarstw ekologicznych, laureaci różnych konkursów kulinarnych i drobni wytwórcy produktów spożywczych. Odwiedzający targ będą mieli okazję spróbować i zakupić m.in. wędliny wykonane tradycyjnymi metodami, wyroby z gęsi, sery, przetwory owocowe i warzywne, soki, miody, kawy, herbaty, octy, ciasta, chleby. Więcej na stronie muzeum.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Opera Nova i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej również są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 września 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 września 2018 r.