Aktualności

Podsumowanie XII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podsumowanie XII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podsumowaliśmy XII Marszałkowski Bal Dobroczynny

Rekordową kwotę 735 tysięcy złotych zebraliśmy podczas dwunastego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Pieniądze trafią na konta instytucji pomocowych w regionie: Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski), Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) i Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu. Pieniądze wesprą także niepełnosprawnych z Ukrainy, którzy są pod opieką naszego ośrodka oraz polskie misje niosące pomoc potrzebującym w Boliwii, Zambii i na Kubie, wesprzemy także kilkunastu beneficjentów minionych edycji balu.

 

W czwartek (28 marca) odbyła się konferencja podsumowująca wydarzenie. Wzięli w niej udział marszałek Piotr Całbecki, Dagna Całbecka oraz przedstawiciele tegorocznych beneficjentów: siostra Jana Majewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Grabiu, siostra Katarzyna Maciejewska, dyrektor Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie  i dyrektor Hospicjum Nadzieja w Toruniu Aleksandra Ruszczak.

 

Dziękuję darczyńcom za hojność. Osiągnęliśmy niesamowity wynik. Zebrana kwota pozwoli nam pomóc organizacjom, którym pieniądze są bardzo potrzebne – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Robicie wspaniałe rzeczy. Takie instytucje i takich ludzi należy wspierać – dodała Dagna Całbecka. – Dziękuję również tym, którzy pracowali przy organizacji balu. Im również należą się brawa.

 

Na konto Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski) prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety trafi 100 tys. złotych. Pod opieką placówki przebywają niepełnosprawni intelektualnie oraz z niepełnosprawnością sprzężoną.

 

Dochód z balu wesprze także Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski), prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie, a potrzebują opieki i wsparcia, otrzymają 100 tys. złotych.

 

Beneficjentem balu było także toruńskie Hospicjum dla Dzieci Nadzieja, prowadzone przez Fundację Społeczno-Charytatywną „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, które sprawuje opiekę medyczną, pielęgniarską i farmakologiczną nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Na konto fundacji trafi 100 tys. złotych.

 

Ośrodek dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy otrzyma 50 tys. złotych. Ponadto po 25 tys. złotych trafi do dwunastu beneficjentów z lat poprzednich, po 20 tys. zł trafi do misji zagranicznych w Zambii, Boliwii i Kubie.

 

Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się 20 stycznia. Uczestniczyło w nim ponad 200 par. Wśród licytowanych przedmiotów była praca trzynastoletniej Julii Pokornieckiej ze szkoły w Przysieku nadesłana na marszałkowski konkurs plastyczny „Gęś w kosmosie”. W cichej licytacji uzyskała 20 tys. zł.

 

XII Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

 

  • suma środków zebranych podczas balu to 735 tys. złotych,
  • dochód z tegorocznej imprezy trafi do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski), Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) i Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu
  • ponad 130 darczyńców przekazało na licytację około 200 przedmiotów
  • najdroższym wylicytowanym przedmiotem (120 tys. złotych) był Zimowy pejzaż Eligiusza Wacława Baranowskiego

 

Podsumowanie balu – ciekawostki i liczby

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 marca 2024 r.