Aktualności

Platforma Edupolis oferuje uczniom różnorodne materiały, które przybliżają im m.in. historię, architekturę i bogactwa naturalne naszego regionu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Platforma Edupolis oferuje uczniom różnorodne materiały, które przybliżają im m.in. historię, architekturę i bogactwa naturalne naszego regionu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Nauka i zabawa w sieci

Prezentacje multimedialne, filmy, kolorowanki, quizy i wiele innych atrakcji można znaleźć na platformie edukacyjnej edupolis.pl. Obok Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły, komiksów i stron internetowych z grami to nasza kolejna propozycja dla dzieci pozostających w domach ze względu na zamknięcie placówek oświatowych.

Platforma Edupolis udostępnia materiały dla uczniów szkół podstawowych. Treści podzielone są na sześć kategorii, a wśród nich znajdziemy między innymi historię, przyrodę, architekturę i sztukę.

W zasobach „Województwo kujawsko-pomorskie” można obejrzeć filmy i prezentacje multimedialne na temat historii i atrakcji turystycznych Kujawsko-Pomorskiego, ułożyć puzzle z regionami etnograficznymi i rozwiązać quiz wiedzy o województwie. Materiały dostępne tutaj.

Zakładka „Pierwsze kroki do wiedzy” zawiera puzzle z eksponatami muzealnymi,  kolorowanki, a także filmy z legendami, m.in. o Diable Weneckim, o Katarzynce – córce piekarza, o królu Popielu i myszach. Materiały dostępne tutaj.

W folderze „Moja mała ojczyzna” zamieszczono materiały na temat etnograficznego podziału naszego regionu. Znajdziemy tu nagrania prezentujące lokalne gwary, np. pałucką, tucholską i kujawską, a także quiz o menonitach i materiały dotyczące kultury ludowej. Materiały dostępne tutaj.

Miłośnicy przeszłości mogą skorzystać z zasobów „Historii”. Poznamy drzewo genealogiczne Piastów i dzieje Solidarności, a także sprawdzimy swoją wiedzę na temat rozwoju techniki z XIX wieku. Wśród materiałów udostępniono także grę „Droga ku wolności” – przypominająca o wydarzeniach z sierpnia 1980 roku i kroniki filmowe z czasów PRL-u. Materiały dostępne tutaj.

Zbiór „Przyroda” pozwala na korzystanie z treści dotyczących bogactw naturalnych znajdujących się na terenie naszego województwa. Znajdziemy tu filmy o występujących w naszym regionie roślinach i zwierzętach, prezentacje multimedialne na temat składników pogody, krzyżówki i quizy. Materiały dostępne tutaj.

W zasobach „Architektura i sztuka” na uczniów czekają między innymi prezentacje i karty pracy na temat stylów architektonicznych, dziedzictwa kulturowego naszego województwa i ochrony zabytków. Zapraszamy do obejrzenia filmu o Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz posłuchania utworów Fryderyka Chopina. Materiały dostępne tutaj.

Platforma Edupolis to jedna z naszych propozycji dla dzieci i młodzieży pozostających w domach ze względu na zamknięcie szkół.

Odpowiedzią na zawieszenie działalności placówek oświatowych było utworzenie  z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nadawanie rozpoczęliśmy 16 marca od lekcji dla ósmoklasistów i maturzystów. Po tygodniu uruchomiliśmy zajęcia także dla uczniów klas IV, V, VI i VII szkoły podstawowej i wszystkich klas szkoły średniej. Lekcje rejestrujemy i nadajemy na żywo na: www.kujawsko-pomorskie.pl; edupolis.pl; YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, Facebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.  Można z nich korzystać także w godzinach poza transmisją online. Więcej informacji oraz aktualny plan zajęć dostępny jest tutaj.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało siedem komiksów opowiadających historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem. Wśród nich Edward Stachura, Jerzy Popiełuszko, Marian Rejewski i patron naszego województwa Jan Paweł II. Uczniowie poznają życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, a także historię gwiazdy polskiego kina przedwojennego Heleny Grossówny. Więcej informacji w naszym materiale.

Dla zainteresowanych historią Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939”.  Do dyspozycji są zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć oraz multimedia do nauki. Platforma „Zbrodnia pomorska 1939” działa pod tym adresem. Więcej informacji w naszym materiale.

Młodsze dzieci zapraszamy na stronę internetową gry.kujawsko-pomorskie.pl. Portal umożliwia m.in. wirtualny spacer po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych oraz wycieczkę po regionie szlakiem Fryderyka Chopina. Dla najmłodszych przygotowano także układanki, kolorowanki i quizy. Więcej informacji w naszym materiale.

Uczniom i nauczycielom przypominamy o naszych konkursach. Do 30 czerwca czekamy na zgłoszenia do konkursu „Oni tworzyli naszą historię”, w ramach którego miłośnicy historii przedstawią m.in. sylwetki bohaterów z regionu i relacje o ważnych wydarzeniach z przeszłości. Więcej tutaj.

Dla zainteresowanych ciałami niebieskimi przygotowaliśmy konkurs astronomiczny. Prace w formie zdjęć, prelekcji lub projektów badawczych należy dostarczyć do 7 września. Więcej tutaj.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 maja 2020 r.