Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWK-P
Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWK-P

Uczymy historii online – portal edukacyjny poświęcony zbrodni pomorskiej

Zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć i multimedia do nauki – z tych i wielu innych materiałów edukacyjnych na temat zbrodni pomorskiej mogą korzystać uczniowie i nauczyciele, którzy poszukując treści i tematów do nauki on-line, odwiedzą przygotowany z myślą o nich portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939”.

– Trzeba przypominać te tragiczne karty w naszej historii. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że się to już nigdy więcej się nie powtórzy. Właśnie po to jest edukacja historyczna – podkreśla marszałek Piotr Całbecki – Materiały zamieszczone na portalu umożliwiają naukę bez wychodzenia z domu, co ważne jest szczególnie teraz, gdy ze względów epidemicznych zamknięto placówki oświatowe.

Portal przygotowany został przez Instytut Pamięci Narodowej. Promocja pakietu dydaktycznego, adresowana przede wszystkim do nauczycieli i społeczności szkolnych, była częścią głównych kujawsko-pomorskich uroczystości poświęconych ofiarom przeprowadzonej na Pomorzu, tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, antypolskiej niemieckiej akcji eksterminacyjnej (więcej).

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

Choć w naszym regionie wciąż żywa jest pamięć o ofiarach zbrodni pomorskiej, ludobójczej akcji „odpolszczania” ziem włączonych do III Rzeszy nie poświęcono do tej pory należytego miejsca na kartach polskiej historii. Ważna jest zatem edukacja nowych pokoleń i troska o obecność tych tragicznych wydarzeń w pamięci Polaków.

Portal „Zbrodnia pomorska 1939” działa pod adresem

Zobacz też:

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

18 marca 2020 r.