Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki i Karol Okrasa - gotowanie w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki i Karol Okrasa – gotowanie w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Narodowe Święto Niepodległości i gęsina na talerzu

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

– Z satysfakcją możemy mówić o naszym sukcesie, jakim jest ożywienie w Kujawsko-Pomorskiem zwyczaju wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości, którego nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina. Niech listopadowe biesiadowanie upłynie Państwu w ciepłej i radosnej atmosferze. Bądźmy razem i z dumą świętujmy rocznicę odzyskania niepodległości, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo Sił Zbrojnych. Również tego samego dnia Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową. To radosne wspominanie wydarzeń z 1918 roku, kiedy doszło do wyzwolenia się z rąk zaborców doszło po 123 latach niewoli.

W tym roku świętujemy 103. rocznicę odzyskania niepodległości z uroczystymi obchodami w całym regionie. Harmonogram uroczystości pojawi się wkrótce na naszej stronie. Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”. Finałowy Festiwal Gęsiny odbędzie się w weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (6-7 listopada) na placu przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Pokazy i degustacje prowadzone przez znanych kucharzy, celebrytów takich jak prezenter i kucharz Karol Okrasa, aktorka Katarzyna Bujakiewicz, prezenter pogody Jarosław Kret. W akcji zaprezentują się również uczestnicy programu MasterChef Junior: Kazik Józefowicz i Jagoda Łaganowska.

Na mieszkańców regionu oraz smakoszy gęsiny z całej Polski czekają konkursy, warsztaty i akcje specjalne poprzedzające finał na Jordankach. Jest to już tradycja, która dodatkowo ma uświetnić obchody rocznicy niepodległości.

Jak co roku marszałek Piotr Całbecki przekazał mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku było ich 2021. Można je było wygrać w konkursach przeprowadzanych przez lokalne media.

Dziś (25 października) rusza konkurs plastyczny, wkrótce ogłoszony będzie także konkurs na najlepszą relację.

Najlepsi producenci gęsiny mogą zawalczyć o Złoty Półgęsek. Jest to nagroda przyznawana za najbardziej wyjątkowy produkt gęsinowy. To zapoczątkowane w 2012 roku prestiżowe wyróżnienie jest rozpoznawalne wśród hodowców i producentów gęsiny.

Lokale gastronomiczne z całej Polski mogą zgłaszać się do akcji ,,Czas na gęsinę”. Jest ona skierowana do restauratorów, którzy wprowadzą do swojego menu gęsinę, na co najmniej miesiąc.

Dla tych, którzy będą woleli pozostać w domach, zorganizowany będzie Wirtualny Ryneczek. W ofercie znajdą się produkty wystawców biorących udział w Festiwalu Gęsiny.

Więcej szczegółów na temat akcji specjalnych pojawi się wkrótce na naszej stronie www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.czasnagesine.pl.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 października 2021

Ostatnia aktualizacja: 25 października 2021 r.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Andrzej Goinski UMWKPKujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Andrzej Goinski UMWKPKujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Andrzej Goinski UMWKPKujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Andrzej Goinski UMWKPKujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Andrzej Goinski UMWKPKujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPKujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina w 2019 roku,  fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Marszałek Piotr Całbecki i Karol Okrasa - gotowanie w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Marszałek Piotr Całbecki i Karol Okrasa - gotowanie w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP