Aktualności

Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras
Ubiegłoroczny festyn folklorystyczny w Kłóbce, fot. Mikołaj Kuras

Kulturalnie i sportowo

Turniej husarski na golubskim zamku, niedziela w kłóbeckim skansenie, „Etnoigraszki” dla całej rodziny, historie olenderskiego osadnictwa, wizyty we wioskach tematycznych oraz fortepianowe recitale online to tylko niektóre z naszych propozycji na weekendowe spotkanie z kulturą. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu polecamy rajdy rowerowe i biegi sztafetowe.  

 

Na zwiedzanie Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce w towarzystwie przewodnika, który opowie o historii olenderskiego osadnictwa zaprasza dziś (17 lipca) Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W ramach oferty wakacyjnej placówka zorganizowała cykl rodzinnych imprez umuzykalniającego cyklu „Etnoigraszki”.  Sobotniemu  spotkaniu przewodniczyć będzie hasło „Z daleka i z bliska”. Warsztaty mają skłonić do zastanowienia się, czym są dystans oraz co zbliża do siebie ludzi. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w rodzinnym muzykowaniu i zabawach. Więcej tutaj.

 

W nieszawskim oddziale Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku dostępna jest już wystawa czasowa „100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej” przygotowana przez zespół pracowników Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej. Szczegółowe informacje o wystawie tutaj.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowało na dziś ofertę online dla najmłodszych. „Hej Maluszku nadstaw uszka” to warsztaty umuzykalniające, dzięki którym dzieci będą mogły rozwinąć swoją kreatywność i pamięć. Zajęcia dostępne są na kanale Youtube oraz profilu facebookowym centrum. Więcej tutaj.

 

Kolejny koncert online z cyklu „Wakacje z Chopinem” organizowany przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni odbędzie się w najbliższą niedzielę (19 lipca). Tym razem utwory wybitnego kompozytora wykona Paweł Wakarecy – finalista XVI Konkursu Chopinowskiego. Edyta Soboczyńska, aktorka związana z teatrem „Baj Pomorski” w Toruniu, odczyta fragmenty korespondencji Chopina. Szczegółowe informacje tutaj.

 

W niedzielę (19 lipca) Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zaprasza dorosłych na kolejne warsztaty poświęcone kaligrafii. Uczestnicy będą kontynuować naukę stylu pisma odręcznego zwanego copperplate. Szczegóły tutaj.

 

Przez całe wakacje od wtorku do niedzieli w Operze Nova w Bydgoszczy można oglądać wystawę poświęconą historii bydgoskiego sportu żużlowego.

 

O letnich propozycjach marszałkowskich jednostek kultury tutaj.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Opera Nova w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni,  Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu są instytucjami kultury, których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 lipca 2020