Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Turniej Husarski w Golubiu-Dobrzyniu

O Pierścień Namiestnika w sobotę  (18 lipca) podczas II Ogólnopolskiego Turnieju Husarskiego zorganizowanego przez Zamek Golubski zawalczy Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Turniej golubski rozpoczyna cykl wydarzeń w ramach Polskiej Ligii Husarskiej zrzeszającej chorągwie i drużyny husarskie z całej Polski. W zeszłorocznych potyczkach grupa z naszego województwa okazała się niezwyciężona i przez rok nosiła tytuł najlepszej Chorągwi w Polsce.

 

W tegorocznym turnieju udział wezmą Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Chorągiew Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego, Podlaska Chorągiew Husarska, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Rycerskie Ziem Ogrodzienieckiej i Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego.

 

Organizację wydarzenia wspiera samorząd województwa.

 

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego działa od ośmiu lat. Zwierzchnikiem jest marszałek województwa, a dowódcą namiestnik Ireneusz Jambor.

 

 

Każdego roku chorągiew uczestniczy w wielu wydarzeniach, turniejach, pokazach, paradach na terenie całej Polski. Celem jej działalności jest wierne odtwarzanie husarii i popularyzacja wiedzy historycznej związanej z tą wyjątkową formacją, odnoszącą wiele spektakularnych zwycięstw na polach bitew XVI i XVII-wiecznej Europy.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 lipca 2020