Aktualności

Do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Stefania Gindera z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Stefania Gindera z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Medal dla rówieśniczki Niepodległej z Bydgoszczy

Stefania Gindera, stuletnia mieszkanka Bydgoszczy odebrała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy rówieśników Niepodległej, świadków odradzającej się ojczyzny. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczył nestorce wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Stefania od zawsze była pracowita, nie bała się wysiłku, z energią i zapałem wypełniała obowiązki zawodowe. Była pomocą kuchenną, gospodynią na plebanii, sprzątaczką w szkole. Pracę godziła z opieką nad czwórką dzieci i pielęgnowaniem domowego ogniska. Lubiła szyć i gotować. Od ponad czterdziestu lat jest wdową. Mieszka z najmłodszym synem Romanem. Radość sprawiają seniorce wizyty wnuków i prawnuków, którzy z chęcią słuchają opowieści z lat młodości babci.

 

 

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznajemy w ramach kontynuowania naszej akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto trzydzieści dwie osoby.  

 

Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

17 lipca 2020 r.

 

Do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Stefania Gindera z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPDo grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Stefania Gindera z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPDo grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dołączyła stuletnia Stefania Gindera z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP