Aktualności

Wernisaż w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Wernisaż w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Kultura i ochrona dziedzictwa

Na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego kujawsko-pomorskie samorządy przeznaczyły w ubiegłym roku 327,3 miliona złotych. W regionie mamy 38 muzeów, 13 galerii sztuki oraz 9 teatrów i instytucji muzycznych. Samorządowe władze województwa utrzymują 16 instytucji kultury.

 

Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy za 2015 rok w naszym województwie działa 38 muzeów i ich oddziałów, które mieszczą w sumie 808 tysięcy muzealiów. Tylko w ciągu jednego roku liczba takich instytucji w regionie zwiększyła się o 7. W 2015 roku można było w nich zobaczyć 280 wystaw czasowych i 84 stałe ekspozycje. Z tej oferty skorzystało w tym czasie milion osób.

 

W Kujawsko-Pomorskiem mamy też 9 teatrów i instytucji muzycznych, które w 2015 roku przygotowały dla swoich widzów i słuchaczy 3,1 tysiąca przedstawień i koncertów. Najbogatsza jest oferta teatrów dramatycznych – na deskach swoich scen zaprezentowały 1,3 tysiąca przedstawień, które obejrzało ponad 270 tysięcy widzów. Z oferty naszych teatrów, filharmonii, opery oraz występów orkiestr, chórów i zespołów pieśni i tańca skorzystał niemal co trzeci mieszkaniec regionu (ponad 300 widzów na 1 tys. mieszkańców).

 

Około 80 zwiedzających na każde 1000 mieszkańców skorzystało w 2015 roku z oferty jednej z 13 działających w województwie galerii sztuki. Tego typu instytucje przygotowały w sumie ponad 270 wystaw.

 

Więcej w infografice Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy

 

Wśród instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez samorząd województwa są opera i filharmonia, dwa teatry, ośrodek chopinowski, pałac w Lubostroniu, dwie książnice, dwa centra animacji kultury, dwie galerie sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, a także trzy instytucje muzealne. – W ubiegłym roku w progi naszych muzeów zawitało ćwierć miliona gości. Nasze placówki wciąż inwestują, stale powiększają kolekcje eksponatów, bez przerwy aktualizują bogatą ofertę warsztatów, prelekcji, festynów i innych imprez, dostosowując ją do najnowszych trendów i oczekiwań gości. Zgromadzone przez nie muzealia liczą w tej chwili około 230 tysięcy pozycji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Dotacje na bieżącą działalność statutową dla marszałkowskich instytucji kultury od 2007 roku stale rosły. Osiem lat temu startowaliśmy z poziomu nieco ponad 46 milionów złotych rocznie by w roku 2015 osiągnąć pułap blisko 66 milionów, co oznacza wzrost o ponad 40 procent. Więcej o nakładach na kulturę w 2015 roku

 

Czytaj też:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 września 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 października 2016 r.