Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

W kulturze sezon inwestycji

Koncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon Markowski
Koncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon Markowski

Opera Nova przygotowuje się do wartej ponad 13,5 miliona złotych modernizacji, której towarzyszyć będą między innymi duże zakupy instrumentów dla operowej orkiestry. Do większych i mniejszych inwestycji szykują się także inne marszałkowskie instytucje kultury, a inne już do nich przystąpiły.

   

To, co wymaga modernizacji w naszej bydgoskiej operze, to przede wszystkim systemy, dzięki którym w efektownym gmachu przy Focha można wystawiać przedstawienia – system sterowania mechanizmami sceny, system nagłośnieniowy i system oświetlenia. Nowe instrumenty muzyczne dla operowej orkiestry symfonicznej kosztować mają blisko 3 miliony złotych – to pierwszy tak duży zakup w całej historii instytucji. Oprócz tego w założeniach jest zainstalowanie sceny obrotowej i remont scenicznej podłogi, sfatygowanej przez 20 lat intensywnego używania. Efektem będzie dostosowanie do współczesnych standardów obiektu, w którym co roku odbywa się renomowany Bydgoski Festiwal Operowy z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów operowych i formacji baletowych.

 

- Liczymy, że założone przedsięwzięcia inwestycyjne uda się przeprowadzić dzięki będącym w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wniosek aplikacyjny o 9,4 mln złotych dotacji przeszedł sito oceny formalnej, ostateczne decyzja o przyznaniu pieniędzy we wrześniu. Wkład własny pokrywa samorząd województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Tymczasem zakończyły się remont operowego amfiteatru nad Brdą i budowa związanej z nim sceny na wodzie. Ekipy wykonawców zdążyły przed serią tradycyjnych letnich imprez muzycznych.  

 

Rozbudowa filharmonii, Młyn Kultury, remont w Impresaryjnym

 

Jeszcze poważniejsza, połączona z rozbudową modernizacja czeka Filharmonię Pomorska, ale tu planowanie inwestycji jest na znacznie bardziej wstępnym etapie. Trwa postępowanie które wyłoni wykonawcę programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego. A już teraz FP wprowadziła nowy system do sprzedaży biletów online, wygodniejszy w obsłudze, bo specjalnie dedykowany tego rodzaju instytucjom.

 

Znacznie szybciej niż rozbudowa filharmonii rozpocznie się projekt, który nazwaliśmy roboczo Młynem Kultury – chodzi o przebudowę niezagospodarowanej jeszcze części dawnych toruńskich młynów Richtera z myślą o poszerzeniu przestrzeni dla marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie znakomicie już wpisanego w pejzaż miasta magistrackiego Młyna Wiedzy powstaną między innymi mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa dla Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz sala prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

 

W lepszych warunkach będzie też wkrótce działał Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Jego siedzibę – zabytkowy Pałac Dąmbskich w Toruniu - czeka kompleksowy remont. Jeszcze w maju złożono wniosek o pozwolenie na budowę.   

 

Skansen olęderski, Biskupin, Włocławek, Teatr Horzycy

 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne rozpoczęło ostatni etap budowy skansenu kultury olęderskiej w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim. W powstającym tu parku etnograficznym stoją już trzy pełne zagrody, uporządkowano lokalny historyczny cmentarz menonicki, specjaliści z Muzeum Etnograficznego w Toruniu przygotowują aranżację wnętrz domostw i wystawy. Obecnie budowane są drogi dojazdowe i ścieżki oraz sieć wodociągowa, wkrótce pojawią się tu także drzewa i krzewy, pola uprawne, sady i ogrody warzywne, a także infrastruktura związana z obsługą ruchu turystycznego. Otwarcie dla zwiedzających wiosną przyszłego roku.

 

 

Kompleks Muzeum Archeologicznego w Biskupinie wzbogaci się o budynek restauracyjny - bo miejsca, w którym odwiedzający biskupińską osadę mogliby zjeść posiłek, zdecydowanie w jego dotychczasowej ofercie brakowało. Jadłodajnia przyjmie pierwszych gości już w przyszłym roku.

 

W programie inwestycji w dziedzinie kultury znalazły się także dokończenie remontu Muzeum Historii Włocławka (w strukturze Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej),   modernizacja systemu wystawienniczego Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu - chodzi o zakup sprzętu (projektorów, telewizorów, tabletów i laptopa) umożliwiającego prezentacje multimedialne – oraz połączona z niewielkim remontem elewacji nowa iluminacja Teatru Horzycy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lipca 2016 r.

 

Koncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon Markowski

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone