Aktualności

Wielki Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Daniel Pach
Wielki Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Daniel Pach

Konstelacje dobrych miejsc: pochwała rycerskiego etosu

Tętent końskich kopyt, szczęk zbroi i waleczne okrzyki. Na malowniczym wzniesieniu Golubia-Dobrzynia, gdzie dumnie wznosi się okazały zamek, przy odrobinie wyobraźni nie trudno przenieść się w czasie. Dawna krzyżacka warownia to miejsce, gdzie historia wciąż na nowo ożywa. W towarzystwie prawdziwych rycerzy i pięknych dam dworu można podziwiać zacięte pojedynki. Organizowane tu od 40 lat, Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie ściągają do grodu nad Drwęcą najprzedniejszych rycerzy z całej Polski, gości z Ukrainy, Włoch, Danii, Francji a nawet Kanady (!), by walczyć o zaszczytne laury i przywoływać najlepsze tradycje rycerskiego stanu. Ostatni odbył się w ubiegły weekend, 8-10 lipca. Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

 

Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Zmagania rozpoczęły się w piątek, kiedy to orszak rycerski przemaszerował ulicami Golubia-Dobrzynia.  W sobotę odbyły się eliminacje konnego turnieju zręcznościowego, turniejów kuszniczego i łuczniczego, a także międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych. Finały tych konkurencji odbyły się w niedzielę. Na gości wydarzenia w ciągu dwóch dni czekały liczne atrakcje: pokazy grup rekonstrukcyjnych (m.in. Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko – Pomorskiego i  grupy kaskaderskiej Ukrainian Cossacks), występy nadwornego lutnisty Królewny Anny Wazówny, jarmark z pamiątkami, jadłem i napitkiem. Bezpośrednich relacji z turnieju można było słuchać na antenie Radia ZET, podczas letniego programu ZET Cafe. Więcej informacji na stronie Zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

 

 Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to czteroskrzydłowy zamek krzyżacki wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem. W przeciągu swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XVII wieku na polecenie Anny Wazówny. Według legend w czasie wojen polsko-szwedzkich golubski zamek posiadał tajemne, podziemne przejście pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. Obecnie mieści się w nim muzeum, hotel i restauracja.

 

Tegoroczny turniej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Zapraszamy także na pozostałe weekendowe wydarzenia:

 

W tym tygodniu zaprosimy do Ciechocinka na XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Medal Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj


Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

8 lipca 2016

ostatnia aktualizacja: 11 lipca 2016 r.

 

Fragment inscenizacji w czasie Wielkiego Turnieju Rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Daniel Pachturniej rycerski w Golubiu - Dobrzyniu - fot. Andrzej Goińskiturniej rycerski w Golubiu - Dobrzyniu - fot. Andrzej Goińskiturniej rycerski w Golubiu - Dobrzyniu - fot. Andrzej GoińskiWielki Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Daniel Pach