Aktualności

Imprezy z cyklu ,,Wieś na weekend to dobra zabawa i okazja do integracji dla lokalnej społęcznosci, fot. Urząd Marszałkowski.

Wieś na weekend

Zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Wieś na weekend”. W najbliższy weekend (9-10 lipca) odbędą się festyn historyczny ,,Tradycje, zwyczaje i smaki Ziemi Chełmińskiej” oraz ,,Weekend z wsią tematyczną” w Górniczej Wiosce.

 

 

Zapraszam wszystkich do udziału w imprezach organizowanych w ramach ,,Wsi na weekend”. To świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i poznania miejscowych smaków i tradycji, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie wspieramy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Piła (powiat tucholski)

Weekend z wsią tematyczną w Górniczej Wiosce to m.in. pokazy starych zawodów kowala, rzeźbiarza i garncarza. Będzie można samodzielnie wykonać biżuterię i ozdoby z filcu i wełny oraz spróbować lokalnych dań przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gostycynie. Dzieci będą mogły zobaczyć żywe zwierzęta gospodarskie: kozy, króliki, gęsi i kury. Zaplanowano również grę terenową pn. „Kuferek Wilhelma Krugera” polegającą na poszukiwaniu ukrytych skarbów. Dla tych, którzy chcieliby zwiedzić pozostałości jedynej w Polsce północnej, podziemnej kopani węgla brunatnego Montana, przewidziano spotkanie ze „Skarbnikiem”, duchem tej kopalni, który opowie o jej losach w przeszłości. W programie przewidziano również zwiedzanie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej z przewodnikiem oraz spacer po wsi tematycznej – Górnicza Wioska. Organizatorem Weekendu z wsią tematyczną „Górnicza Wioska” jest Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „BUKO”. Więcej tutaj.

 

Mały Rudnik (powiat grudziądzki)

 

Festyn z historią pn. Tradycje, zwyczaje i smaki Ziemi Chełmińskiej odbędzie się 10 lipca na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku (gm. Grudziądz. W programie m.in. inscenizacje i życia i obyczajów wsi dawnej, prezentacja pracy wiejskich rzemieślników-kowala i garncarza. Będzie można samodzielnie spróbować sztuki kucia żelaza i wyrobu glinianych naczyń. Na uczestników czekają też warsztaty kulinarne i prezentacja lokalnych przysmaków. Na zakończenie pokazów i warsztatów odbędzie się inscenizacja obyczajów słowiańskich, podczas której odbędzie się nauka tańca i pokaz obrzędów Organizatorem imprezy jest Lokalna Grupa Działania Vistula Terra Culmensis- Rozwój przez Tradycję. Więcej informacji tutaj.

 

 „Wieś na weekend” to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 22 czerwca 2016 r.
Ostatnia aktualizacja 8 lipca 2016 r.