Aktualności

Koncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon Markowski
Koncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon Markowski

W kulturze sezon inwestycji

Opera Nova przygotowuje się do wartej ponad 13,5 miliona złotych modernizacji, której towarzyszyć będą między innymi duże zakupy instrumentów dla operowej orkiestry. Do większych i mniejszych inwestycji szykują się także inne marszałkowskie instytucje kultury, a inne już do nich przystąpiły.

   

To, co wymaga modernizacji w naszej bydgoskiej operze, to przede wszystkim systemy, dzięki którym w efektownym gmachu przy Focha można wystawiać przedstawienia – system sterowania mechanizmami sceny, system nagłośnieniowy i system oświetlenia. Nowe instrumenty muzyczne dla operowej orkiestry symfonicznej kosztować mają blisko 3 miliony złotych – to pierwszy tak duży zakup w całej historii instytucji. Oprócz tego w założeniach jest zainstalowanie sceny obrotowej i remont scenicznej podłogi, sfatygowanej przez 20 lat intensywnego używania. Efektem będzie dostosowanie do współczesnych standardów obiektu, w którym co roku odbywa się renomowany Bydgoski Festiwal Operowy z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów operowych i formacji baletowych.

 

– Liczymy, że założone przedsięwzięcia inwestycyjne uda się przeprowadzić dzięki będącym w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkom Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wniosek aplikacyjny o 9,4 mln złotych dotacji przeszedł sito oceny formalnej, ostateczne decyzja o przyznaniu pieniędzy we wrześniu. Wkład własny pokrywa samorząd województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Tymczasem zakończyły się remont operowego amfiteatru nad Brdą i budowa związanej z nim sceny na wodzie. Ekipy wykonawców zdążyły przed serią tradycyjnych letnich imprez muzycznych.  

 

Rozbudowa filharmonii, Młyn Kultury, remont w Impresaryjnym

 

Jeszcze poważniejsza, połączona z rozbudową modernizacja czeka Filharmonię Pomorska, ale tu planowanie inwestycji jest na znacznie bardziej wstępnym etapie. Trwa postępowanie które wyłoni wykonawcę programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego. A już teraz FP wprowadziła nowy system do sprzedaży biletów online, wygodniejszy w obsłudze, bo specjalnie dedykowany tego rodzaju instytucjom.

 

Znacznie szybciej niż rozbudowa filharmonii rozpocznie się projekt, który nazwaliśmy roboczo Młynem Kultury – chodzi o przebudowę niezagospodarowanej jeszcze części dawnych toruńskich młynów Richtera z myślą o poszerzeniu przestrzeni dla marszałkowskich instytucji kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie znakomicie już wpisanego w pejzaż miasta magistrackiego Młyna Wiedzy powstaną między innymi mediateka Książnicy Kopernikańskiej, sala wystawowa dla Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz sala prób i przedstawień Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

 

W lepszych warunkach będzie też wkrótce działał Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Jego siedzibę – zabytkowy Pałac Dąmbskich w Toruniu – czeka kompleksowy remont. Jeszcze w maju złożono wniosek o pozwolenie na budowę.   

 

Skansen olęderski, Biskupin, Włocławek, Teatr Horzycy

 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne rozpoczęło ostatni etap budowy skansenu kultury olęderskiej w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim. W powstającym tu parku etnograficznym stoją już trzy pełne zagrody, uporządkowano lokalny historyczny cmentarz menonicki, specjaliści z Muzeum Etnograficznego w Toruniu przygotowują aranżację wnętrz domostw i wystawy. Obecnie budowane są drogi dojazdowe i ścieżki oraz sieć wodociągowa, wkrótce pojawią się tu także drzewa i krzewy, pola uprawne, sady i ogrody warzywne, a także infrastruktura związana z obsługą ruchu turystycznego. Otwarcie dla zwiedzających wiosną przyszłego roku.

 

 

Kompleks Muzeum Archeologicznego w Biskupinie wzbogaci się o budynek restauracyjny – bo miejsca, w którym odwiedzający biskupińską osadę mogliby zjeść posiłek, zdecydowanie w jego dotychczasowej ofercie brakowało. Jadłodajnia przyjmie pierwszych gości już w przyszłym roku.

 

W programie inwestycji w dziedzinie kultury znalazły się także dokończenie remontu Muzeum Historii Włocławka (w strukturze Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej),   modernizacja systemu wystawienniczego Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu – chodzi o zakup sprzętu (projektorów, telewizorów, tabletów i laptopa) umożliwiającego prezentacje multimedialne – oraz połączona z niewielkim remontem elewacji nowa iluminacja Teatru Horzycy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lipca 2016 r.

 

Koncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon MarkowskiKoncert z cyklu „Rzeka muzyki” w operowym amfiteatrze nad Brdą, fot. Tymon Markowski