Aktualności

Tymczasowe mieszkanie pp. Pachów w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Tymczasowe mieszkanie pp. Pachów w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Kolejne domy dla poszkodowanych w nawałnicy

Pierwsze cztery z dwudziestu zakupionych przez samorząd województwa w pełni wyposażonych domów mobilnych typu holenderskiego trafiły do Pamiętowa w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim oraz do Sitowca w gminie Koronowo i Samsieczna w gminie Sicienko w powiecie bydgoskim.

Pierwsze cztery z dwudziestu zakupionych przez samorząd województwa w pełni wyposażonych domów mobilnych typu holenderskiego trafiły do Pamiętowa w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim oraz do Sitowca w gminie Koronowo i Samsieczna w gminie Sicienko w powiecie bydgoskim. Zapewniamy dach nad głową rodzinom, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji w wyniku nawałnicy, która w nocy z 11 na 12 sierpnia spustoszyła północne i północno-zachodnie rejony naszego województwa.

 

– To obecnie najpilniejsze potrzeby. Nasze domy będą służyć tak długo, jak będą potrzebne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zakupione przez samorząd województwa domy mobilne mają ponad 40 metrów kwadratowych powierzchni, dwie sypialnie, salon z miejscami do spania, łazienkę z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnię, gazowe centralne ogrzewanie. Podłączenia do sieci elektrycznej oraz wodociągu i kanalizacji zapewniają gminy.

 

Państwo Gończ z Pamiętowa, którzy tymczasowe lokum otrzymali jako pierwsi, mieszkali ponad miesiąc w domu, którego dach zerwała wichura; żywioł zniszczył też inne budynki w ich gospodarstwie. Pomagają im córka i zięć, odbudowa już się rozpoczęła; spodziewają się zamieszkać z powrotem u siebie przed Bożym Narodzeniem. Z ich problemami osobiście zapoznał się gospodarz województwa, który w ubiegłym tygodniu odwiedził ich w nowym lokum, by sprawdzić warunki w jakich przyjdzie im przez jakiś czas bytować. 

 

Po nich suche i ciepłe schronienie otrzymały także dwie rodziny we wsi Sitowiec w gminie Koronowo – pięcioosobowa z uczącymi się młodymi ludźmi oraz małżeństwo z czteroletnią córką, które spodziewa się obecnie drugiego dziecka – a także rodzina z trójką dorastających  dzieci w Samsiecznie w gminie Sicienko (dwóch synów mieszka z rodzicami, trzeci uczy się poza miejscem zamieszkania).

 

Zakup domów finansujemy z budżetu województwa oraz pieniędzy, które przekazały nam w ramach wsparcia dla terenów objętych kataklizmem samorządy terytorialne z całej Polski. Kolejne dwa są obecnie przygotowane do transportu.  

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 września 2017 r. 

 

Tymczasowe mieszkanie pp. Lodzińskich w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Lodzińskich w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Lodzińskich w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Pachów w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Pachów w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Pachów w Sitowcu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Klateckich w Samsiecznie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Klateckich w Samsiecznie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPTymczasowe mieszkanie pp. Klateckich w Samsiecznie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP