Aktualności

Młodzież z Fife na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Młodzież z Fife na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Gościmy młodych Szkotów

W Kujawsko-Pomorskiem gościmy jedenastoosobową grupę młodych Szkotów z zaprzyjaźnionego regionu Fife, uczestników jednego z tamtejszych lokalnych programów adresowanych do środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, oraz ich opiekunów. W programie ich pobytu m.in. udział w wczorajszej (25 września) uroczystości pobrania ziemi z fordońskiej Doliny Śmierci. Ziemia z tego miejsca, obok ziemi z kilkuset innych miejsc kaźni na terenie Pomorza, zostanie wmurowana w główny element pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który stanie już wkrótce w Toruniu.  

Zobacz też:

Nasi goście mają 11-15 lat, program w którym uczestniczą, „Wschodzące gwiazdy” („Rising Stars”) ma na celu zmotywowanie ich do tego, by nie zakończyli przedwcześnie edukacji. We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim wysłuchali prelekcji na temat historii, kultury i walorów turystycznych naszego regionu. W programie trzydniowej wizyty w województwie kujawsko-pomorskim także udział w przygotowanych specjalnie z myślą o nich  warsztatach w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży oraz zwiedzanie Torunia i Bydgoszczy.

Nasze bliskie relacje z regionem Fife mają swoje korzenie w historii drugiej wojny światowej. To właśnie na terenie Fife znajdowały się obozy treningowe cichociemnych, czyli szkolonych w Wielkiej Brytanii polskich spadochroniarzy, żołnierzy zorganizowanych na uchodźstwie Polskich Sił Zbrojnych, którzy wracali do pozostającego pod niemiecką okupacją kraju by wzmacniać i organizować działające tu struktury ruchu oporu. (Jedną z cichociemnych była zmarła w 2009 roku profesor generał brygady Elżbieta Zawacka, honorowa obywatelka Torunia.) Z kolei szkoccy żołnierze, uczestnicy drugiej wojny światowej, były więzieni przez hitlerowców w obozie jenieckim w jednym z toruńskich fortów. Lokalne władze Fife wspierają nas w kultywowaniu pamięci o naszych dzielnych rodakach – niedawno z ich inicjatywy w miejscowości Levenmouth pojawiła się poświęcona polskim spadochroniarzom pamiątkowa płyta – a my rewanżujemy się im organizacją wydarzeń promujących Kujawsko-Pomorskie w tym pięknym zakątku Wysp Brytyjskich. Jednym z takich wydarzeń był zorganizowany przez nas ubiegłoroczny koncert znakomitego pianisty Rafała Blechacza w Edynburgu.

Jesienią ubiegłego roku oficjalna delegacja Fife była obecna na otwarciu poświęconej cichociemnym wystawy fotografii w Urzędzie Marszałkowskim.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

25 września 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 26 września 2018 r.

Młodzież z Fife na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMłodzież z Fife na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMłodzież z Fife na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMłodzież z Fife na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMłodzież z Fife na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP