Aktualności

Wizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński
Wizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński

Z gośćmi ze Szkocji o wspólnej historii

Otwarcie wystawy fotografii poświęconej polskim żołnierzom, którzy szkolili się w Szkocji w czasie II wojny światowej odbyło się w poniedziałek (6 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim. W uroczystości uczestniczyli nasi goście z zaprzyjaźnionego szkockiego regionu Fife, a także Sybiracy i młodzież z regionu.

 

– Dzisiejsze wydarzenie potwierdza jak silne i serdeczne związki istnieją między Szkotami i Polakami. Naszą współpracę z regionem Fife zaczynaliśmy od projektów unijnych dotyczących osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Obecnie prowadzimy bogatą współpracę kulturalną – ostatnio w Fife ze swoim recitalem wystąpił Rafał Blechacz, teraz czekamy na rewizytę artystów szkockich. W przygotowaniu są projekty z zakresu współpracy gospodarczej, liczymy również na wspólne przedsięwzięcia naukowców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas pobytu w naszym regionie (5-8 listopada) sześcioosobowa grupa radnych i urzędników z regionu Fife, z przewodniczącym rady regionu Jimem Leishmanem na czele odwiedzi także między innymi Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu, Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, Młyn Wiedzy oraz Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, zwiedzi też Muzeum Piernika, toruńską Starówkę i Ciechocinek. Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać o perspektywach wspólnych działań w dziedzinie kultury, promocji obu regionów poprzez sport i turystykę, projektach INTERREG oraz doświadczeniach w zakresie wspierania inwestorów.

 

Otwarta w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim (hol na II  piętrze) wystawa fotografii „Polskie Drogi do Wolności” poświęcona jest liczącemu 3,5 tysiąca oficerów i 11 tysięcy żołnierzy I Korpusowi Polskiemu przebywającemu w Szkocji w latach 1940-1947. Dedykowano ją polskim żołnierzom, którzy na szkockiej ziemi przygotowywali się do walki na frontach II wojny światowej oraz wszystkim niosącym pomoc i wsparcie. Wśród nich byli także tzw. Ciechociemni – spadochroniarze szkoleni w celu prowadzenia walki na terenie okupowanego kraju. Wkrótce wystawa prezentowana będzie także w Szkocji.

 

– Chcemy podziękować Cichociemnym – dzielnym żołnierzom, którzy szkolili się w naszym regionie Fife i których część powróciła do Polski, by walczyć o wolność – powiedział podczas uroczystości przewodniczący Jim Leishman – Generał Elżbieta Zawacka – jedyna kobieta wśród Cichociemnych – była wspaniałą osobą. Generał Sosabowski również był niezwykłym człowiekiem oraz wspaniałym dowódcą. Jesteśmy wdzięczni za jego wkład w wysiłek Zjednoczonego Królestwa podczas II wojny światowej.

 

– Drogi polskich żołnierzy były bardzo różne. Ale kiedy trafili do Szkocji znaleźli tam kawałek swojej ojczyzny. Dla wielu z nich to była nowa ojczyzna. Wystawa w jakimś stopniu pokazuje ten nastrój. Poza bojowymi działaniami, poza tym, co żołnierze robią na co dzień, czyli ćwiczą i przygotowują się do tej najważniejszej odpowiedzialności, chcieliśmy pokazać również ich normalne, naturalne życie – tłumaczy Grzegorz Borek, autor wystawy i pełnomocnik zarządu województwa ds. współpracy międzynarodowej.

 

W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyli także krewni żołnierzy stacjonujących w Fife, członkowie toruńskiego oddziału Związku Sybiraków oraz młodzież z Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i VI Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. O wojennych losach swoich bliskich opowiedziała uczestnikom spotkania Danuta Szelatyńska, której trzej bracia oraz ojciec spotkali się w obozie w Szkocji.

 

– Sybiracy przeszli wyjątkowe piekło – począwszy od tego, że zostali zesłani w nieznane, a kończąc na wojnie z Niemcami. Część z nich zdążyła dołączyć do Armii Andersa, a ci którzy nie zdążyli przeszli do Armii Wojska Polskiego pod zarządem radzieckim. Dzisiaj są tutaj razem z młodzieżą. Dwie szkoły w Toruniu prowadzą klasy historyczne, kształcące równocześnie patriotyczne wychowanie i Sybiracy mają w tym olbrzymi udział – powiedział przewodniczący toruńskiego oddziału Związku Sybiraków  Jan Myrcha.

 

Jako fundacja we wrześniu tego roku przyjęliśmy imię cichociemnego absolwenta naszej szkoły, Waldemara Szwieca. Z naszej szkoły był jeszcze jeden cichociemny, którego problemem było to, że jego samolot, który już był nad krajem, został zawrócony z związku ze zmianą rozkazów. W wyniku naszych poszukiwań zidentyfikowaliśmy w sumie 12 cichociemnych z naszego województwa. Chcemy o nich coraz więcej mówić – dodaje Piotr Olecki, prezes Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

 

Informacja o Wojsku Polskim w Szkocji podczas II wojny światowej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2017 r.

 

Wizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej GoińskiWizyta gości ze Szkocji i otwarcie wystawy „Polskie Drogi do Wolności” w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński