Aktualności

Benefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Benefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Unitas Durat dla profesora Włodarczyka

Twórca bydgoskiej transplantologii prof. Zbigniew Włodarczyk został odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W miniony piątek (3 listopada), z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, w Filharmonii Pomorskiej odbył się benefis tego wybitnego lekarza i humanisty.

 

– Unitas Durat to wyraz naszego najwyższego uznania dla dorobku zawodowego, także naukowego i dydaktycznego, pana profesora – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, autor kilkudziesięciu prac naukowych, urodził się w Poznaniu, jest absolwentem Poznańskiej Akademii Medycznej. Początkowo specjalizował się w chirurgii gastroenterologicznej, odbył staż w tym kierunku w Klinice Uniwersyteckiej w Wiedniu i współtworzył pracownię endoskopii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Poznaniu. Pod koniec lat 80-tych pracował jako chirurg w Royal Free Hospital w Londynie i uzyskał członkostwo brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Chirurgów. Po powrocie do kraju, w połowie lat 90-tych, uruchomił w Poznaniu program transplantacji nerek, a w 1999 roku podjął się stworzenia podobnego programu w Bydgoszczy.

 

Kierowana przez niego bydgoska Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej jest jedynym w regionie i jednym 21 ośrodków w kraju zajmujących się przeszczepami nerek. Pierwszej tego typu operacji dokonano w Bydgoszczy w 2000 roku, od tego czasu miało tu miejsce ponad tysiąc podobnych zabiegów. Obecnie bydgoski ośrodek dokonuje też przeszczepów wątroby u dzieci i dorosłych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2017 r.

 

Benefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKPBenefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKPBenefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKPBenefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKPBenefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKPBenefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKPBenefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKPBenefis prof. Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski dla UMWKP