Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Sprzęt ratujący życie dla lecznicy na Bielanach

W najbliższą niedzielę (30 września) zapraszamy do udziału w kolejnym zwiedzaniu budowy kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Uczestnicy wycieczki zobaczą jak szybko postępują prace i dowiedzą się wielu ciekawostek na temat inwestycji, na koniec otrzymają apteczki samochodowe.

 

Oglądać będą między innymi powstające obecnie cztery budynki: administracyjny, dla oddziałów psychiatrycznych, dla oddziału zakaźnego i poradni oraz nowy gmach główny. W tym obiekcie znajdą się: centralny blok operacyjny, niektóre oddziały łóżkowe, a także Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

 

Nowy SOR będzie większy i wygodniejszy niż obecny, zajmie ponad 1,8 tys. metrów kwadratowych. Zostanie także odpowiednio, zgodnie z najnowszymi standardami wyposażony. Przeznaczony dla niego sprzęt ratujący życie już trafił do szpitala. Oddział został doposażony dzięki funduszom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na razie urządzenia będą wykorzystywane w pomieszczeniach obecnie zajmowanych przez SOR.

 

Wśród zakupionego sprzętu są między innymi kardiomonitory wraz z centralną stacją monitorującą, dzięki której dyżurujący personel medyczny ma stały nadzór nad czynnościami życiowymi pacjentów na salach intensywnej terapii i obserwacyjnej, oraz analizatory służące do szybkich badań laboratoryjnych. Zakupiono także nowe, w pełni zautomatyzowane łóżka, a także łóżko bariatryczne – dla chorych ważących nawet powyżej 250 kilogramów. Wśród dostarczonego sprzętu są również defibrylatory, respiratory, bronchoskop, aparaty do EKG i stoły operacyjne. Wartość tego sprzętu to blisko 4 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie wynosi prawie 3,3 mln zł.

 

Udział w niedzielnym zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. W bielańskiej lecznicy będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku. Obecnie prace wykończeniowe trwają w skrzydle administracyjnym i zachodniej część gmachu głównego. Roboty żelbetowe prowadzone są w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych, a elewację i instalacje ekipy wykonawcze montują w budynku dla oddziału zakaźnego.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 września 2018 r.