Aktualności

Wizualizacja rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, projekt KKM Kozień Architekci Kraków
Wizualizacja rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, projekt KKM Kozień Architekci Kraków

Filharmonia Pomorska warta każdych pieniędzy

W obecności wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego oraz parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowych władz Bydgoszczy dyrektor Maciej Puto podpisał w czwartek (11 kwietnia) umowę z firmą Portico Project Management, która będzie inżynierem kontraktu przygotowywanej rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. Dopięcie montażu finansowego i ogłoszenie przetargu, który wyłoni realizatora inwestycji, planujemy na jesień tego roku.

 

– Rozbudowa i modernizacja Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, tej jakże istotniej na mapie kulturalnej miasta, regionu i całego kraju placówki artystycznej, to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w naszym regionie. Wobec pojawiających się w przeszłości niejasności co do źródeł finansowania tej inwestycji chcę wyraźnie powiedzieć, że nie zaniechaliśmy do tej pory żadnego z kroków prowadzących do skutecznej jej realizacji. Dzisiejsza umowa to kolejny, bardzo istotny krok w tym kierunku – podkreślił w swoim wystąpieniu podczas dzisiejszej uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Przedsięwzięcie jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w dziedzinie kultury, przygotowujemy się do niej od kilku lat. Zgodnie z założeniami, przyjętymi przez zarząd województwa jeszcze w 2017 roku, filharmonia zyska nowa małą salę koncertową z widownią na 350 miejsc, miejsce na garderoby dla artystów i system parkingów podziemnych oraz pomieszczenia dla administracji. Istniejąca główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie z zachowaniem najwyższych standardów wyremontowana i wyposażona w system rejestracji i transmisji koncertów oraz systemy sterowania światłem i dźwiękiem.

 

Choć jesienią ubiegłego roku ówczesny minister kultury odmówił nam wsparcia finansowego na ten cel, samorząd województwa nie rezygnuje ze starań o środki centralne – i jesteśmy w tej sprawie na dobrej drodze. W grę wchodzi rządowy program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). W aktualnej wieloletniej prognozie finansowej mamy zagwarantowane środki na wkład własny w wysokości 80 mln złotych.

 

Inżynier kontraktu budowlanego to zespół specjalistów, który prowadzi inwestycję od przygotowania dokumentacji przetargowej, przez nadzór techniczny i kontrolę jakości robót, po rozliczenia końcowe. Filharmonia Pomorska powierza tę rolę renomowanej warszawskiej firmie Portico Project Management, w której imieniu umowę podpisał dziś prezes Bogumił Pawlak.

 

Zobacz:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

11 kwietnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia 2024 r.