Aktualności

Filharmonia Pomorska fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Filharmonia Pomorska fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

200 000 słuchaczy naszej filharmonii

Filharmonia Pomorska jest jedną z flagowych instytucji kultury w naszym regionie. Jej znaki firmowe to wszechstronność i wysoki poziom wykonawczy.

 

Dyrygent Mykola Diadura i osiemdziesięcioosobowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej mają za sobą 46 koncertów w ubiegłym roku. Zespół kameralny FP, Capella Bydgostiensis pod kierownictwem artystycznym Piotra Pławnera, koncertowała w 2023 roku 36 razy. Instrumentaliści mają w repertuarze szeroki wachlarz kompozycji. Z powodzeniem wykonują dzieła autorów muzyki klasycznej (Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Straussa, Krzysztofa Pendereckiego) , a także przeboje muzyki filmowej (m.in. Johna Williamsa) i popularnej (Seweryna Krajewskiego i zespołu ABBA). Muzyka klasyczna i rozrywkowa od lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności. Najnowszym szlagierem jest koncert ABBA Symfonicznie.

 

Zobacz: Koncert na 20 lat w Unii Europejskiej

 

Wysoki poziom artystyczny organizowanych przez Filharmonię Pomorską wydarzeń poprzedzają dobór repertuaru, godziny ćwiczeń na próbach i warsztat muzyków zdobyty podczas licznych koncertów. Zespół, to mieszanka doświadczenia z młodością. W obu orkiestrach są muzycy, którzy mogą pochwalić się 44-letnim stażem. Obok nich są również tacy, którzy mają za sobą 3 miesiące pracy. Muzycy spotykają się na  codziennych próbach, a w dni koncertów – również w weekendy. Pierwszym gościnnym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej jest Paweł Kapuła.

 

W 2023 roku Filharmonia Pomorska zorganizowała ponad tysiąc wydarzeń. Ciekawymi propozycjami marszałkowskiej instytucji kultury są te kierowane do najmłodszej części publiczności. Cykle „Od brzuszka do uszka maluszka”, „Akademia WioliMisia”, a także koncerty dla dzieci i młodzieży cieszą się dużym zainteresowaniem młodych słuchaczy. Równie popularne są „Poranki muzyczne dla seniorów”. Muzycy wykonali ponad 900 koncertów edukacyjnych w gmachu filharmonii i placówkach szkolno-wychowawczych. Wszystkie wydarzenia zgromadziły w poprzednim roku 200 000 słuchaczy.

 

Filharmonia to nie tylko muzycy i słynąca z doskonałej akustyki sala koncertowa. W foyer podziwiać można m.in. bogaty zbiór rzeźbiarskich portretów słynnych kompozytorów i wirtuozów wykonanych w brązie oraz unikatowe gobeliny tkane na zamówienie filharmonii.

 

Samorząd województwa, który jest organem prowadzącym Filharmonii Pomorskiej, i jej dyrektor Maciej Puto są gotowi na rozbudowę gmachu. Jej założenia w 2017 roku przyjął zarząd województwa kujawsko-pomorskiego. Bazujący na nich program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka. Koncepcję rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy opracowała pracownia Kozień Architekci z Krakowa.

 

Zgodnie z założeniami główna sala koncertowa zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Pojawią się również profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, a także system sterowania światłem i dźwiękiem oraz klimatyzacja estrady i widowni.

 

Tuż obok istniejącego budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Powstanie również połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. W planach jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.

 

Zobacz: Poznaliśmy koncepcję rozbudowy Filharmonii Pomorskiej

 

Szacunkowa wartość całego projektu rozbudowy wynosi 431 499 539,03 zł  brutto (350 812 633,36 zł netto). Samorząd województwa czeka na decyzje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące wsparcia finansowego inwestycji.

 

Filharmonia Pomorska w liczbach:

  • w filharmonii pracuje 140 osób
  • najstarszy muzyk ma 66 lat, a najmłodszy – 24 lata
  • Orkiestra Symfoniczna liczy 80 muzyków, Capella Bydgostiensis – 13 muzyków
  • w 2023 roku zorganizowano 1 157 wydarzeń
  • 46 koncertów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej
  • 36 koncertów Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis
  • 96 wydarzeń familijnych (cykle: „Od brzuszka do uszka maluszka” (20), „Akademia WioliMisia” (20), „Poranki muzyczne dla seniorów” (38), koncerty dla dzieci i młodzieży (18)
  • 974 koncerty edukacyjne w gmachu filharmonii i w placówkach szkolno-wychowawczych w województwie
  • w wydarzeniach uczestniczyło 202.587 słuchaczy
  • widownia sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej liczy 850 miejsc.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 kwietnia 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2024 r.