Aktualności

Ceremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Ceremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Poznaliśmy koncepcję rozbudowy Filharmonii Pomorskiej

Kozień Architekci z Krakowa – to pracownia, która opracowała zwycięską koncepcję rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W piątek (29 maja) w FP, z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się ceremonia, podczas której ogłoszono wyniki konkursu.

To właśnie kultura buduje wspólnotę, na kulturze budujemy siłę naszego regionu – stwierdził w swoim wystąpieniu wicemarszałek Ostrowski.

Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka to zespół cenionych architektów, którzy są autorami wielu projektów rozbudowy teatrów, sal koncertowych oraz galerii i muzeów, m.in. rozbudowy Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

Poziom wszystkich zgłoszonych prac był wysoki. Organizatorzy zdecydowali o przyznaniu wyróżnień:

II stopnia:

Blond et Roux Architectes – Paryż

Mangado Y Asociados S.L  Pamplona, Grupa 5 Architekci – Warszawa

WXCA sp. z o.o. – Warszawa

I stopnia:

Flanagan Lawrence LtD – Londyn

PIW-PAW Architekci – Gdańsk

KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna – Gdańsk

Założenia rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, które musiały spełnić uczestniczące w konkursie pracownie, przyjął w 2017 roku zarząd województwa. Bazujący na nich program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka. Tuż obok istniejącego, powstałego w latach pięćdziesiątych budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.

Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawi się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy jest instytucją kultury samorządu województwa.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

29 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2020 r.

Ceremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPCeremonia ogłoszenia wyników konkursu na koncepcję architektoniczną rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP