Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Marszałkowskie mikrogranty dla przedsiębiorców

Od poniedziałku (1 czerwca) można składać wnioski na mikrogranty inwestycyjne oferowane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR). To kolejny instrument wsparcia gospodarki uruchamiany w ramach wartego 740 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Przedsiębiorcy mogą już też korzystać z bardzo korzystnych pożyczek udzielanych przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) i pilotowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy (współfinansowanych przez samorząd województwa) rozwiązań rządowej Tarczy Antykryzysowej, a wkrótce także z e-bonów.

 

– Ratujemy przedsiębiorstwa i miejsca pracy. To w dzisiejszej sytuacji niezbędne. Pracujemy intensywnie nad tym, by założone działania były przeprowadzona szybko, a przy tym w taki sposób, by w stu procentach trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Dotacje uratują miejsca pracy

 

Mikrogranty to dotacje inwestycyjne w wysokości 30 lub 60 tys. złotych, adresowane do małych i średnich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. Dodatkową zachętą jest z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze. W ramach tego narzędzia wesprzemy też małe sklepy, piekarnie, punkty apteczne – za pomocą mikrodotacji w wysokości do 2 tys. złotych na zakup urządzeń filtrujących powietrze. Wnioski, w bardzo uproszczonej formule, można składać od 1 czerwca za pomocą dedykowanego formularza online.

 

 

E-bony – na 25 tysięcy, 100 tysięcy lub ćwierć miliona złotych, w zależności od wielkości firmy – pozwolą kujawsko-pomorskim przedsiębiorcom zorganizować pracę zdalną i obsługę klientów w sieci, a nawet zmodyfikować profil działalności. Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy. Zakładany na dwa lata projekt z budżetem 9 milionów złotych przygotowuje także TARR. Pierwsze e-bony trafią do firm jeszcze tego lata.

 

Te pożyczki pozwolą przetrwać

 

Bardzo korzystne pożyczki obrotowe Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy ma w ofercie cały czas. Teraz dostosował ten produkt do nowej sytuacji. Można wziąć do 150 tys. złotych na 2,44-2,84 proc. na 3-5 lat. W pakiecie bardzo uproszczona procedura składania wniosków i półroczna karencja w spłacie rat kapitałowych.

 

Nowa oferta to pożyczki płynnościowe, czyli jeszcze bardziej korzystne pożyczki obrotowe: 

 • do pół miliona złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw
 • do miliona złotych dla średnich przedsiębiorstw
 • in. na wynagrodzenia
 • oprocentowanie 2,09-2,84 proc.
 • na 6 lat
 • półroczna karencja spłat
 • „wakacje kredytowe”
 • informacje na stronie KPFP (tutaj i tutaj)

 

Szczegóły oraz informacje o innych produktach KPFP w zestawieniu przygotowanym przez instytucję oraz na www.kpfp.org.pl

 

Powiatowe urzędy pracy proponują

 

 • niskooprocentowane pożyczki dla mikroprzedsiębiorców (do 5000 zł)
 • świadczenia dla samozatrudnonych
 • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ZUS dla małych i średnich firm
 • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ZUS dla organizacji pozarządowych
 • szczegóły w Twoim powiatowym urzędzie pracy

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca 2020 r.