Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Dzieciom w dniu ich święta

Do dzieci i młodzieży przebywających w wojewódzkich szpitalach trafiły w poniedziałek (1 czerwca) specjalne skrzynki z upominkami od marszałka Piotra Całbeckiego. Atrakcje związane z Dniem Dziecka przygotowały wojewódzkie instytucje kultury. Wiele wydarzeń odbyło się online, m.in. wirtualne konkursy, gry i zabawy oraz warsztaty plastyczne.

 

– Z okazji święta wszystkich dzieci życzę wam radości i uśmiechu na twarzy oraz wsparcia i miłości od najbliższych. Życzę również, żebyście na swojej drodze spotykali jedynie życzliwych i pomocnych ludzi. Spełniajcie swoje marzenia, rozwijajcie talenty i pasje. Niech każdy kolejny dzień będzie pełen zachwytów z odkrywania otaczającego was świata – mówił marszałek Piotr Całbecki

 

Paczki z upominkami od marszałka Piotra Całbeckiego, które trafiły do dzieci i młodzieży będących pacjentami wojewódzkich placówek medycznych, zawierają komiksy, gry edukacyjne i planszowe, kolorowanki książki, przybory plastyczne, układanki, klocki i zabawki dla najmłodszych.

 

Upominki otrzymali pacjenci:

  • Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy,
  • Szpitala Dziecięcego w Toruniu (będącego częścią Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu).

 

Paczki trafiły na oddziały dziecięce:

  • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. błogosławionego księdza J. Popiełuszki we Włocławku,
  • Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr J. Bednarza w Świeciu,
  • Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu (część WSZZ w Toruniu),
  • Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu.

 

Dzień Dziecka w wojewódzkich instytucjach kultury

 

Muzyczne życzenia dla wszystkich milusińskich złożyli pracownicy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Od poniedziałku (1 czerwca) do końca tygodnia na portalu Facebook publikują utwory z dedykacją dla najmłodszych. Więcej informacji tutaj.

 

Szereg atrakcji na Dzień Dziecka przygotowała Wojewódzka i Miejska Bibliotek Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Jedną z nich był ogłoszony w mediach społecznościowych konkurs na propozycje działań w ramach Festiwalu Książki Obrazkowej. Autorzy najciekawszych pomysłów spotkań, wydarzeń i tematów do rozmów zostaną nagrodzeni. Więcej informacji tutaj.

 

Wiele wydarzeń zorganizowały filie biblioteki. Wśród propozycji znalazły się m.in. bajkowe quizy dla najmłodszych, łamigłówki i rebusy, teatrzyk kukiełkowy, warsztaty plastyczne, propozycje ciekawych lektur i rekomendacje filmów dla młodzieży, prezentacje książek dostępnych w bibliotece oraz konkursy czytelnicze. Informacje o atrakcjach przygotowanych przez poszczególne filie na ich portalach społecznościowych. Lista wszystkich oddziałów wraz z linkami tutaj.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprosiła do obejrzenia wystawy online „Dzieci o dzieciach” przedstawiającej dziecięce portrety i autoportrety. Wystawę można obejrzeć na stronie Galerii.

 

Na zwiedzanie wystawy prac laureatów XII Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego zaprasza Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ekspozycję można oglądać do 28 czerwca w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamkowej 10/12 we Włocławku. Więcej informacji tutaj.

 

Galeria Sztuki „Wozownia” przygotowała karty z zabawami dla dzieci inspirowane pracami prezentowanymi na Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego #Rysować. Zadania skierowane są do różnych grup wiekowych. Więcej informacji na stronie Galerii.

 

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprosiło na wirtualne spacery po parkach i lasach. Inspiracją do zabawy jest twórczość artystów z kręgu land artu, czyli sztuki zieleni. Centrum przygotowało specjalne karty do wydrukowania, z których najmłodsi dowiedzą się, jak kreatywnie spędzać czas na łonie natury. Więcej informacji na stronie.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprosiło 1 czerwca na zwiedzanie za symboliczną złotówkę. Z oferty mogły skorzystać dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia. Najmłodsi wraz z rodzicami mogli też wziąć udział w grze terenowej „Na ropie skradzionych skarbów”. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu z okazji Dnia Dziecka przygotowało ciekawą informację o dawnej wiejskiej zabawie polegającej na toczeniu fajerek (żeliwnych obręczy będący elementem kuchennych pieców węglowych). Zabawę przedstawia rzeźba „Chłopcy jeżdżą fajerkami” Stanisława Korpy, którą można zobaczyć na stronie muzeum.

 

Specjalną propozycję dla najmłodszych przygotowuje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Od 7 czerwca uczelnia zaprasza wszystkie dzieci do udziału w VIII edycji Bajkowej Bydgoszczy. W tym roku festyn odbędzie się online. Zapowiedź atrakcji tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 czerwca 2020 r.

 

Upominki dla małych pacjentów, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP