Aktualności

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Filharmonia musi się rozwijać

Znamy już zasadnicze założenia rozbudowy i remontu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W poniedziałek (9 stycznia) przedstawili je na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki i dyrektor instytucji Maciej Puto.

 

– Ta inwestycja to konieczność. Musimy poprawić warunki pracy zespołu, zapewnić możliwość rejestrowania koncertów; FP musi mieć solidne i nowoczesne zaplecze estrady, odizolowane od siebie akustycznie sale koncertowe i sale prób, parking z prawdziwego zdarzenia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Założenia przedsięwzięcia przyjął w sierpniu zarząd województwa. Bazujący na nich program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka (ma swój udział m. in. w modernizacji Sali Kongresowej w Warszawie i powstaniu znakomitego architektonicznie kompleksu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu).

 

Zakładamy, że tuż za istniejącym, powstałym w latach pięćdziesiątych budynkiem zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, z estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów, co na pewno ucieszy tych wszystkich, którym zdarza się szukać miejsca do zaparkowania w tym rejonie tuż przed ważnym koncertem. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.  

 

Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe posunięcia, jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawi się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.

 

Sześćdziesięcioletni budynek filharmonii został uznany za zabytek, dlatego wszelkie ingerencje muszą zostać starannie zaplanowane, potrzebne są uzgodnienia ze służbami ochrony zabytków. Obowiązujący obecnie miejscowy plan zagospodarowanie wyklucza wszelką ingerencję w zabudowę tej części miasta. Na podstawie przyjętego programu funkcjonalno-użytkowego zostanie złożony, najprawdopodobniej jeszcze w styczniu, wniosek o związaną z planowaną rozbudową zmianę w zapisach dokumentu.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 stycznia 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2017 r.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKonferencja marszałka województwa i dyrektora FP nt. rozbudowy gmachu instytucji, fot. Tymon MarkowskiKonferencja marszałka województwa i dyrektora FP nt. rozbudowy gmachu instytucji, fot. Tymon MarkowskiKonferencja marszałka województwa i dyrektora FP nt. rozbudowy gmachu instytucji, fot. Tymon MarkowskiKonferencja marszałka województwa i dyrektora FP nt. rozbudowy gmachu instytucji, fot. Tymon MarkowskiFilharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiKonferencja marszałka województwa i dyrektora FP nt. rozbudowy gmachu instytucji, fot. Tymon MarkowskiKonferencja marszałka województwa i dyrektora FP nt. rozbudowy gmachu instytucji, fot. Tymon Markowski