Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Rozmowy o drogach

Przebudowa drogi nr 254 łączącej Brzozę z Łabiszynem, Barcinem, Mogilnem i Wylatowem, to część pakietu dużych inwestycji na trasach wojewódzkich finansowanych ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. O przygotowaniach do realizacji tego zadania była mowa podczas wtorkowego (10 stycznia) spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z samorządowcami w Barcinie (powiat żniński).

 

Drogi z zgodnie z planem

Długość sieci dróg wojewódzkich na Kujawach i Pomorzu to 1730 kilometrów. Za administrowanie tą infrastrukturą odpowiada marszałkowski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Duża część wojewódzkich tras – wraz z jezdniami, skrzyżowaniami, chodnikami i inną infrastrukturą – przeszła już gruntowną modernizację przy udziale środków z budżetu województwa oraz wsparcia, którym Urząd Marszałkowski dysponował w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W latach 2007-15 na budowę dróg wojewódzkich przeznaczyliśmy pół miliarda złotych. Zmodernizowaliśmy 300 kilometrów tras, powstało też siedem nowych obwodnic miast.

 

– W najbliższych latach na modernizację dróg zamierzamy przeznaczyć około 600 mln złotych w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejne około 300 milionów złotych trafi na ten cel ze środków własnych województwa. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem przebudujemy 600 kilometrów wojewódzkich tras – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Drogi wojewódzkie będą modernizowane zgodnie z Kujawsko-Pomorskim Planem Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej. Dokument zakłada przebudowę czternastu odcinków dróg o długości 351 kilometrów przy wykorzystaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy przebudowywanych trasach mogą też powstawać ciągi pieszo-rowerowe (więcej).

 

Ruszają pierwsze inwestycje

Właśnie rozpoczyna się realizacja pierwszych zadań. Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzygnął już przetarg na wybór wykonawcy modernizacji 15-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 ze Żnina do Damasławka (więcej). Wkrótce prace rozpoczną się także na trasach:

 • z Lipna do granicy województwa (nr 559, 22 km) w powiecie lipnowskim (w trakcie postępowania przetargowego) – więcej,
 • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548, 29 km) w powiatach chełmińskim i wąbrzeskim (w trakcie postępowania przetargowego) – więcej,
 • z Brześcia do Kowala (nr 265, 19 km) w powiecie włocławskim (w trakcie postępowania przetargowego) – więcej
 • dwóch odcinkach drogi z Tucholi do Świecia (nr 240, 15 km) w powiatach tucholskim i świeckim (wkrótce ogłoszenie przetargu) – więcej.

 

Kolejne zadania w przygotowaniu

Pozostałe odcinki dróg, które zostaną zmodernizowane w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny to :

 • Pakość-Strzelno (nr 255, 22 km) w powiatach inowrocławskim i mogileńskim,
 • Brzoza-Mogilno (nr 254, 53 km) w powiatach bydgoskim, żnińskim i mogileńskim,
 • Cetki-Rypin (nr 534, 5 km) w powiecie rypińskim,
 • Ciechocinek-Piotrków Kujawski (nr 266, 58 km) w powiatach aleksandrowskim i radziejowskim,
 • Rypin-granica województwa (nr 563, 14 km) w powiecie rypińskim,
 • Tuchola-Sępólno Krajeńskie (nr 241, 26 km) w powiatach tucholskim i sępoleńskim,
 • Włocławek-Izbica Kujawska, (nr 270, 29 km) w powiecie włocławskim,
 • Kowal – Izbica Kujawska, (nr 269, 42 km) w powiecie włocławskim.

 

 

W tym roku rusza też program przebudowy dróg z wykorzystaniem środków własnych województwa. W najbliższych latach co roku zamierzamy przeznaczyć na ten cel 20 mln zł. Pozwoli to przebudowywać około 275 kilometrów dróg wojewódzkich. Powstają już pierwsze dokumentacje niezbędne do przebudowy między innymi odcinków dróg nr 265 (Kowal-granica województwa), 268 (Brześć-Brzezie), 558 (Lipno-Dobrzyń), czy 649 (Chełmża-Kowalewo Pomorskie).

 

Kolejne około 10 milionów złotych rocznie będzie trafiać na realizację innych zadań przygotowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Chodzi o przebudowę skrzyżowań, modernizację mostów i wiaduktów, odnowę ulic oraz budowę elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu (sygnalizacje, zatoki, chodniki, aktywne znaki, bariery).

 

W Barcinie o drodze nr 254

We wtorek (10 stycznia) w Barcinie marszałek Piotr Całbecki rozmawiał z samorządowcami o modernizacji 53-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 z Brzozy do Wylatowa, przebiegającego przez tereny gmin Mogilno, Dąbrowa, Barcin, Łabiszyn i Nowa Wieś Wielka. Trasa umożliwia mieszkańcom kilku miast na Kujawach dojazd do węzła Stryszek na trasie S10 pod Bydgoszczą oraz drogi krajowej nr 15 w Wylatowie (w kierunku Poznania). Wcześniej przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego w ciągu tej drogi powstała obwodnica Mogilna.

 

Obecnie kończą się prace nad koncepcją modernizacji całej trasy nr 254. Kolejnym krokiem jest  przygotowanie projektu budowlanego. Przetarg na dokumentację ogłoszony zostanie wiosną. Gruntowna przebudowa obejmie między innymi wzmocnienie konstrukcji drogi (do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś), remonty istniejących chodników i dobudowanie elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu. W uzgodnieniu z gminami realizowane będą też projekty związane z przebudową skrzyżowań. Na realizację zadania zarezerwowano 95 milionów złotych z naszego RPO.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 stycznia 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2017 r.