Aktualności

Medale Hereditas Saeculorum fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Medale Hereditas Saeculorum fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Medale Hereditas Saeculorum – zgłoszenia do 30 kwietnia

Samorząd województwa konsekwentnie nagradza najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i osoby zajmujące się ochroną zabytków. Na zgłoszenia kandydatów do medalu Hereditas Saeculorum czekamy do końca kwietnia.

 

– Medale Hereditas Saeculorum są wyrazem uznania i wdzięczności dla osób angażujących się w ochronę naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Chcemy promować działania i osiągnięcia w tej dziedzinie, które służą kultywowaniu pamięci o historii i sztuce regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wyróżnienia przyznane zostaną w dwóch kategoriach:

w pierwszej – zgłoszenia składać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy zabytkowych obiektów, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia oraz fundacje działające na rzecz ochrony i opieki zabytków, służby konserwatorskie, muzea;

w drugiej – wnioski mogą składać osoby fizyczne, instytucje i organizacje.

 

Uroczystość wręczenia medali odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2024.

 

Regulamin konkursu.
Wniosek zgłoszeniowy.

 

W ubiegłym roku przyznaliśmy medale za wykonane prace konserwatorsko-restauratorskie wnętrza  kościoła filialnego pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi w Kozielcu (powiat bydgoski), spichlerzy w Grudziądzu i elementów architektonicznych kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.

 

Za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków w 2023 roku nagrody odebrali prezes fundacji Królewski Skład Solny Bobrowniki nad Wisłą Wojciech Buller, kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej UMK prof. Elżbieta Pilecka oraz archeolog architektury, historyk, animator kultury Robert Grochowski.

 

Zobacz:

Hereditas Saeculorum za opiekę nad zabytkami

Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024 r.