Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Felicji Schreiber, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl
Wręczenie medalu Unitas Durat Felicji Schreiber, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl

Setne urodziny pani Felicji i pani Zofii. Wszystkiego najlepszego!

Mieszkanki Koronowa (powiat bydgoski) pani Felicja Schreiber i pani Zofia Wadzińska dołączyły do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z nestorkami spotkał się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

Felicja Schreiber urodziła się w Koronowie (powiat bydgoski) 19 kwietnia 1924 roku, jako jedno z trojga dzieci państwa Schreiberów. Wychowała troje dzieci. Prowadzenie domu łączyła z pracą zawodową. Początkowo zatrudniona była w PGR-ach, następnie pracowała w koronowskiej cegielni. Szczęśliwie czas wojny spędziła w domu, unikając zesłania na roboty przymusowe. Jest szczęśliwą babcią i prababcią. Była bardzo zaangażowana w wychowywanie wnuków.

 

Źródłem siły Zofii Wadzińskiej jest rodzina. Od zawsze celebruje czas spędzany z bliskimi. Święta, rocznice i inne uroczystości rodzinne obchodzi z wielką radością. Pomimo doświadczeń czasu II wojny światowej, które odcisnęły piętno na jej życiu, odzyskała wewnętrzny spokój i to właśnie w nim upatruje się recepty na długowieczność.

 

Urodziła się 30 marca 1924 roku w Różewie (powiat Tarnopol). Po wybuchu wojny, będąc wówczas uczennicą liceum, została skierowana do Niemiec na roboty przymusowe. Tam poznała swojego przyszłego męża, Antoniego, z którym wróciła do Polski, a w lutym 1946 roku stanęli na ślubnym kobiercu. Wadzińscy zamieszkali w Koronowie – rodzinnej miejscowości pana Antoniego. Wychowali czworo dzieci. Przeżyli wspólnie 60 lat, w 2006 roku pani Zofia owdowiała. Jest szczęśliwą babcią dla sześciorga wnuków i jedenaściorga prawnuków. Interesuje się polityką, jest na bieżąco z wydarzeniami. Lubi czytać. Dawniej szyła na maszynie. Córka wspomina, że dzięki umiejętnościom i wyczuciu pani Zofii cała rodzina zawsze była nienagannie ubrana. Ceni sobie rytuały i porządek.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

22 kwietnia 2024 r.