Aktualności

Posiedzenie Komisji NAT w Komitecie Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Posiedzenie Komisji NAT w Komitecie Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Europejscy eksperci, politycy i samorządowcy przyjadą do Torunia

Komisja Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów (NAT) przyjęła zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego do odbycia wiosną przyszłego roku posiedzenia wyjazdowego w Toruniu, połączonego z międzynarodową konferencją poświęconą bezpieczeństwu żywnościowemu. W wydarzeniu wezmą też udział członkowie Parlamentu Europejskiego, eksperci Komisji Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, reprezentanci świata nauki i organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Szwecji (która będzie wówczas sprawować prezydencję w Unii Europejskiej) i naszych partnerskich regionów na Ukrainie.

–  To bardzo duże wyróżnienie dla naszego województwa. Tematyka nie jest przypadkowa i wiąże się z przygotowywaną przeze mnie opinią Komitetu Regionów w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. Będzie to okazja do debaty na temat politycznego oddźwięku zawartych w niej postulatów oraz prezentacji szerokiemu gronu odbiorców nowoczesnych narzędzi pozwalających na wczesne ostrzeganie przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi oraz obrazowanie postępujących zmian klimatu. Ponieważ nasz region jest krajem rolniczym, chciałby też, by podczas konferencji zaprezentowane zostały nowe unijne ramy pomocy dla rolnictwa – informuje marszałek Piotr Całbecki, który jako sprawozdawca opinii Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego prezentował wczoraj (5 października) podczas obrad komisji projekt dokumentu.

Zobacz Regiony wezwą KE do stworzenia strategii bezpieczeństwa żywnościowego

Toruńskie spotkanie – z udziałem ekspertów kluczowych dla zagadnień związanych z globalną dostępnością i redystrybucją żywności instytucji międzynarodowych oraz polityków i samorządowców z całego kontynentu – zaplanowane na maj 2023 i wpisujące się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, będzie wydarzeniem jak dotąd bez precedensu. Zakładamy, że będzie też okazją do zaangażowania obywateli w bezpośrednią debatę z przedstawicielami unijnych instytucji.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 października 2022 r.

Posiedzenie Komisji NAT w Komitecie Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPPosiedzenie Komisji NAT w Komitecie Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP