Aktualności

Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

„Faust” na otwarcie Bydgoskiego Festiwalu Operowego

„Faust” Gounoda, premierowe przedstawienie Opery Nova w reżyserii Pawła Szkotaka, pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka, otworzy jutro (8 października) 28. Bydgoski Festiwal Operowy. Zapowiada się wydarzenie artystyczne na co najmniej krajową skalę!

 

Zrealizowany przez bydgoski zespół „Faust” Charles’a Gounoda, w warstwie opowieści oparty luźno na dramacie Goethego, stanowiący w całości przebój muzyki klasycznej,  jest jedną z tych wspaniałych oper, które gwarantują realizatorom sukces, jeśli oczywiście aparat wykonawczy sprosta wyzwaniu. W przypadku spektaklu Opery Nova nie ma wątpliwości, że tak się właśnie stanie. Poza Pawłem Szkotakiem i Piotrem Wajrakiem za monumentalną inscenizacje odpowiadają choreografka Iwona Runowska, scenograf Mariusz Napierała, projektantka kostiumów Martyna Kander i reżyser świateł Maciej Igielski.

 

– Sądzę, że w czasie konfliktów zbrojnych ludzie postawieni często w sytuacjach granicznych podejmują bardziej dramatyczne, niekiedy wręcz tragiczne wybory, niepewni swej przyszłości.(…) ważnym zagadnieniem jest też poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o źródło zła: czy jest ono obiektywne, istniejące na zewnątrz, czy też jest emanacją części Fausta? – mówi reżyser przedstawienia w wywiadzie umieszczonym w programie.

 

Kolejna wielka produkcja sceniczna naszej opery z całą pewnością będzie się cieszyć powodzeniem. Drugie przedstawienie już w niedzielę 9 października, kolejne jeszcze w tym miesiącu. Bilety jeszcze są.

 

Co jeszcze proponuje nam tegoroczna odsłona bydgoskiego festiwalu? Usłyszymy i zobaczymy „Giselle” Adolphe’a Adama w wykonaniu ukraińskiego Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu, „Don Carla” Verdiego w inscenizacji Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna, współczesną operę Philipa Glassa opartą na „Procesie” Franza Kafki wystawioną przez szczecińską Operę na Zamku, rewelacyjną gdańską „Aidę” Verdiego Opery Bałtyckiej, operę komiczną Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego „Don Desiderio” w wykonaniu Opery Śląskiej z Bytomia, a na zakończenie czeskojęzyczną  „Evę” słowackiego kompozytora Josefa Bohuslava Foerstera, z którą odwiedza nas Państwowa Opera z Bańskiej Bystrzycy.

 

Program i szczegóły na portalu Opery Nova

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 października 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 października 2022 r.