Aktualności

Inauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Inauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rok Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu

Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska otworzyła w środę (5 października) spotkanie związane z Rokiem Romantyzmu Polskiego. W Książnicy Kopernikańskiej ogłoszone zostały zorganizowane z tej okazji przez samorząd województwa konkursy dla uczniów i nauczycieli. W programie znalazły się także wykład „Oblicza romantyzmu”, interpretacja „Ballad i romansów” oraz debata pokazowa Kujawsko-Pomorskiej Ligi Debat.

 

Uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych zapraszamy do udziału w konkursach literackim i plastycznym, a nauczycieli wszystkich typów szkół do konkursu na opracowanie cyklu lekcji języka polskiego poświęconych twórczości polskich pisarzy romantycznych. Na prace czekamy do 18 listopada. Regulamin na stronie www.sejmik.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Konkursy zorganizowane zostały wspólnie z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, we współpracy z Wydziałem Humanistycznym UMK w Toruniu.

 

Podczas uroczystości uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Toruniu, Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu wysłuchali m.in. wykładu dr hab. Pauliny Abriszewskiej na temat „Oblicza romantyzmu” i interpretacji „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w wykonaniu Wandy Dolman-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego. Zaprezentowana została także debata pokazowa przygotowana przez Kujawsko-Pomorską Ligę Debat na temat „Dla współczesnej młodzieży lepiej jest podążać śladem romantycznego czucia i wiary niż patrzyć przez mędrca szkiełko i oko”.

 

Kancelaria Sejmiku

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 października 2022 r. 

Ostatnia aktualizacja: 6 października 2022 r.

 

Inauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPInauguracja Roku Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP