Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

E-Szkoła zakończyła rok szkolny

W piątek (26 czerwca) uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczęli wakacje. Dzień wcześniej (25 czerwca) w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej odbyły się ostatnie zajęcia w roku szkolnym. Lekcje poprowadzili uczniowie, odbył się też koncert online.

– Na sukces Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej złożyły się przemyślana koncepcja, sprawna organizacja oraz solidna praca i profesjonalizm prowadzących zajęcia nauczycieli, a także osób odpowiedzialnych za transmisję i rejestrację lekcji – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie dziękuję. Cieszę się, że nasza e-Szkoła nie zamyka się na wakacje. Jestem też przekonany, że spotkamy się z nią po wznowieniu regularnych zajęć jesienią.

Czwartkową (25 czerwca) transmisję rozpoczęliśmy od programu publicystycznego online przygotowanego przez licealistów. Uczniowie szkół średnich wcielili się w rolę dziennikarzy i łącząc się zdalnie ze studia nagraniowego w KCPN w Toruniu pytali  rówieśników ze szkół w regionie o mijający rok szkolny i plany wakacyjne. Gościem spotkania był Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim. Rozmowy dotyczyły m.in. projektu e-Szkoły i planów na przyszłość, oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz wyzwań w obliczu wywołanych epidemią zmian w systemie edukacji. Program poprowadzili Sandra Strózik i Aleksandra Szymecka z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Zuzanna Machajewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Tuż po wideokonferencji uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje. Maja Kostrzewska mówiła o historii tuszu i tatuażach, Maciej Cylkowski poprowadził zajęcia „Wszystko na temat gitary”, a  Kacper Rumiński opowiedział o plusach i minusach gier komputerowych.

Na zakończenie odbył się koncert online zespołu Kwiatki. To elektropopowy duet z Torunia. Tworzą go Aleksandra Góralska i Adam Stawicki. Zabrzmią autorskie utwory pary, będące wynikiem fascynacji R’n’B, rapem i ulubionymi piosenkami babci wokalistki. W 2017 roku duet wydał minipłytę, która znalazła się na  liście najlepiej zapowiadających się debiutów w 2018 roku, publikowanej przez Brand New Anthem.

Lekcje nadajemy na żywo, można je obejrzeć na czterech kanałach:

Poza tym lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.

Dla tych, którzy polubili naukę z e-Szkołą mamy dobrą wiadomość – od lipca ruszamy z nowym programem wakacyjnym. Przygotowujemy ofertę, która pozwoli uczniom w ciekawy sposób rozwinąć wiedzę o regionie, poznać dziedzictwo oraz kulturę Kujaw i Pomorza. Więcej szczegółów już wkrótce na kujawsko-pomorskie.pl

E-szkoła strzałem w dziesiątkę

Decyzję o uruchomieniu Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej marszałek Piotr Całbecki podjął dzień po ogłoszeniu przerwy w zajęciach w szkołach. Pierwszą lekcję transmitowaliśmy 16 marca. Zaczęliśmy od lekcji języka polskiego, którą poprowadziła Jolanta Serocka. Tematem  była rozprawka maturalna. Przez czternaście tygodni nauki z e-Szkołą przeprowadziliśmy blisko 850 zajęć, które obejrzało 2,5 miliona osób (1,8 miliona wyświetleń na YouTube i 700 tysięcy na Facebooku). Nasz kanał subskrybuje blisko czternaście tysięcy osób, a ponad osiem tysięcy obserwuje naszą aktywność na Facebooku.

Dwa studia nagraniowe, z którego nadawane były zajęcia, ulokowaliśmy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiadała marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Ekipa czuwała nad transmisją zajęć i archiwizacją filmów. Formuła szkoły online wymagała szybkiej reakcji na to, co działo się w studio. Podczas czternastotygodniowej pracy odnotowaliśmy dwadzieścia wpadek realizatorskich. Dwa razy technikom zdarzyło się rozlać kawę w trakcie emisji na żywo, jednak bez uszczerbku dla obrazu i dźwięku.

Do współpracy zaangażowaliśmy trzydziestu pięciu nauczycieli specjalistów z całego regionu, którzy przygotowali ciekawy program zajęć. Nasi pedagodzy udowodnili, że nie straszne im kamery, mikrofony i trudne pytania uczniów, czasem niezwiązane z tematem lekcji. Nauczyciele tak polubili nadawanie lekcji na żywo, że trzynaściorgu z nich zdarzyło się opuścić studio nagrań wraz z mikrofonami. Naszą e-Szkołę tworzyliśmy wspólnie z uczniami, którzy na bieżąco zgłaszali nam uwagi do lekcji. Na ich prośbę stworzyliśmy biblioteczkę filmów z opisami tematów zajęć, dzięki czemu wyszukiwanie e-lekcji stało się łatwiejsze. Można je znaleźć tutaj.

Udowodniliśmy, że online można poprowadzić zajęcia wychowania fizycznego, zorganizować spotkania z psychologiem oraz rekolekcje  (więcej). W setną rocznicę urodzin patrona województwa, świętego Jana Pawła II odbyły się warsztaty i zajęcia katechetyczne poświęcone papieżowi (tutaj), a na Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowaliśmy lekcje o samorządzie, historii regionu, naszych korzeniach, etnografii i przyrodzie (więcej). Na kanale e-Szkoły transmitowaliśmy również koncerty grup młodzieżowych i księdza Dawida Wasilewskiego, naszego katechety.

Największym zainteresowaniem cieszyły się lekcje przygotowujące tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów do egzaminów. Rekordową popularność (ponad 31 tysięcy wyświetleń) zyskała lekcja powtórkowa z gramatyki języka angielskiego dla ósmoklasistów poprowadzona przez Aleksandrę Kowalską. Nasze e-lekcje oglądali nie tylko uczniowie kujawsko-pomorskich szkół, ale też młodzież z innych regionów Polski i z zagranicy.

Więcej informacji o e-Szkole tutaj.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa w liczbach:

  • 850 e-lekcji,
  • 14 tygodni nauki,
  • 2,5 miliona wyświetleń,
  • średnio 3 tysiące wyświetleń każdej lekcji,
  • 40 tysięcy reakcji i komentarzy,
  • 35 nauczycieli,
  • 76 zadanych prac domowych,
  • 20 wpadek realizatorskich,
  • 2 studia nagraniowe,
  • 2 kawy rozlane w trakcie transmisji e-lekcji.

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa jest częścią naszego pakietu antykryzysowego,  czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Środki na realizację wartego 740 milionów złotych pakietu pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Wykorzystano dostępne jeszcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2014 – 2020  wolne środki, na co zgodziła się  Komisja Europejska.  O stanie wdrażania naszego pakietu antykryzysowego piszemy tutaj.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

25 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca 2020 r.

Uczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wcielili się w rolę nauczycieli i poprowadzili własne e-lekcje, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP