Aktualności

Podręcznik wydany przez Rydygiera w 1920 roku. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej, fot. Andrzej Goiński
Podręcznik wydany przez Rydygiera w 1920 roku. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej, fot. Andrzej Goiński

Pamięci wybitnego chirurga

Profesor nauk medycznych, dziekan Wydziałów Lekarskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Lwowskiego, generał brygady Wojska Polskiego, wszechstronny lekarz, prekursor nowych metod leczenia i organizator pierwszego zjazdu chirurgów w Polsce – wczoraj (25 czerwca) obchodziliśmy setną rocznicę śmierci Ludwika Rydygiera. Sejmik województwa ustanowił rok 2020 w regionie rokiem cenionego doktora. Więcej na ten temat.

 

– Ludwik Rydygier to jeden z pionierów nowoczesnej medycyny. Jego wszechstronność była niespotykana. Jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem, dlatego zdecydowaliśmy uczcić jego pamięć i ustanowić rok, w którym przypada setna rocznica jego śmierci, rokiem Ludwika Rydygiera oraz odbudować rodzinny dom doktora w Dusocinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Naukę rozpoczął w Collegium Marianum w Pelpinie (obecne województwo pomorskie). Edukację kontynuował w gimnazjum w Chojnicach, a następnie w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie zdał maturę z wyróżnieniem. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie rozpoczął prywatną praktykę, a także operował w miejscowym szpitalu ss. Miłosierdzia. Po kilku latach kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii.

 

 

Ludwik Rydygier przeprowadzał operacje gastrologiczne, ginekologiczne, urologiczne. Kompleksowo zajmował się także ortopedią, współpracując między innymi z Robertem Kochem przy wykorzystywaniu tuberkuliny do leczenia gruźlicy kości. Swoją pracę habilitacyjną oparł na opisach innowacyjnych metod wykorzystywanych w zespoleniach i blokach kostnych. Przeprowadzał operacje guzów jajników, szyjki macicy czy piersi. Jest też autorem pionierskiej metody, również zwanej metodą Rydygiera, usuwania gruczołu krokowego w przypadku gruczolaka, bez uszkadzania cewki moczowej. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy.

 

Imię ojca współczesnej chirurgii noszą m.in. bydgoskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, a także ulice w Chełmnie, Grudziądzu i Bydgoszczy. Jest honorowym obywatelem Grudziądza i gminy Grudziądz. W Chełmnie znajduje się jego pomnik. Ludwik Rydygier jest też patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji wynosi 560 milionów złotych, z czego 200 milionów złotych wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym m.in. angiograf operacyjny z echokardiografem, tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy laparoskopowe (więcej).

 

W miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera w Dusocinie w powiecie grudziądzkim realizowana jest inwestycja prowadząca do odbudowy dworku. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci lekarza, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Więcej w naszym materiale.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

 

25 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2020 r.