Wywiad tygodnia

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Profesjonalizm w każdym calu

Rozmowa ze Sławomirem Żebrowskim, dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i spiritus movens kujawsko-pomorskie marszałkowskiej e-Szkoły

Po kilku tygodniach lekcji w naszej e-Szkole można już powiedzieć, że mamy sukces, prawda?

Sukces Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły zaskoczył nas wszystkich. Pomysł marszałka Piotra Całbeckiego był, jak się okazuje, bardzo trafiony. Nasza odpowiedź na zapotrzebowanie  środowiska edukacyjnego wpisała się w potrzeby szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. W zaledwie kilka dni udało nam się, wspólnie z dyrektorem Czesławem Ficnerem z Urzędu Marszałkowskiego, przygotować dwa studia nagrań emitujące łącznie 100 godzin lekcyjnych tygodniowo. Zatrudniliśmy ponad  30 wysokiej klasy nauczycieli, którzy, mimo małego doświadczenia w pracy z kamerą, okazali się profesjonalistami w każdym calu. Wspólnie z zespołem realizującym nagrania udało nam się stworzyć w studiach dobry klimat, co przekłada się na pozytywny oddźwięk ze strony naszych odbiorców. Zajęcia są merytoryczne i wartościowe pod każdym względem. Otrzymujemy pozytywne opinie i rekomendacje od uczniów i rodziców, jak również od ekspertów i instytucji edukacyjnych.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jaką rolę przydajemy obecnie tej inicjatywie? Czy projekt ewoluuje?

Początkowo chcieliśmy wesprzeć w przygotowaniach do egzaminów uczniów klas ósmych oraz klas maturalnych. Po tygodniu rozszerzyliśmy naszą ofertę o uczniów klas 4-7 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych klas 1-2 w zakresie przedmiotów ogólnokształcących. Dalsze nasze działania były odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez naszych uczniów. Wprowadziliśmy wsparcie psychologiczne, zajęcia z religii i wychowanie fizyczne, które zostały odebrane bardzo pozytywnie. Po drodze mieliśmy kilka kosmetycznych zmian w układzie planu zajęć. Naszym ostatnim hitem, który też wynikł z potrzeb środowiska, są koncerty na żywo, emitowane wieczorami z naszego studia. Wprowadzamy więc też trochę kultury do naszej przestrzeni edukacyjnej. Zależy nam na tym, aby w tym trudnym okresie było miejsce także na relaks i złapanie dystansu do otaczającego nas świata.

Realizujemy więc podstawę programową obowiązującą w szkołach – tak, aby uczniowie nie mieli zaległości wynikających z aktualnych ograniczeń edukacyjnych. Mnie osobiście koordynowanie tym projektem kojarzy się z operacją na żywym organizmie. Wspólnie trzymamy rękę na pulsie i staramy się odpowiadać na sygnały naszych odbiorców. Łączymy przyjemne z pożytecznym, aby podnosić atrakcyjność przekazu.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Czy są państwo gotowi, gdyby była taka potrzeba, prowadzić te zajęcia aż do wakacji?

Jesteśmy świadomi tego, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to będziemy kontynuować zajęcia w naszej szkole do wakacji. Muszę tu podkreślić, że przygotowanie do tego typu zajęć wymaga od nauczycieli dużego wysiłku, a nie zapominajmy o tym, że oni pracują równolegle w swoich szkołach. Wielu z nich dojeżdża z odległych zakątków województwa. Tym bardziej należą się im słowa uznania.

Myślimy również o modyfikacji oferty. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, więc nie będę tu zdradzał szczegółów. Prosimy śledzić nasze propozycje na naszym kanale i profilu w mediach społecznościowych. Jestem pewien, że atrakcyjność naszych propozycji będzie jeszcze wzrastać.

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

24 kwietnia 2020 r.